•                  
چهارشنبه , ۱۷ آذر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, دسامبر 8

جلسه محاکمه ۵ فعال سیاسی برگزار خواهد شد

0
718

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۹، تاریخ دادرسی به پرونده قضائی فروغ تقی پور، پرستو معینی، زهرا صفائی، نسرین جباریان ها و محمد مسعود معینی، توسط شعب ۲۳ و ۲۷ دادگاه انقلاب تهران مشخص شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، محمد مسعود معینی، زهرا صفائی و پرستو معینی، سه متهم سیاسی ، توسط شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران محاکمه خواهند شد. همچنین در تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، جلسه دادرسی به پرونده فروغ تقی پور و نسرین جباریان ها، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد. نسرین جباریان ها، فروغ تقی پور، زهرا صفایی و پرستو معینی، در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام نسرین جباریان ها با تودیع وثیقه آزاد شد و زهرا صفایی به همراه دخترش پرستو معینی هم در فروردین ماه سالجاری از بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل و در نهایت زهرا صفایی در تاریخ ۸ تیر ماه ۱۳۹۹ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد اما در تاریخ ۵ مرداد ماه مجددا زهرا صفائی بازداشت شد. 

براساس این گزارش، در این جلسه دادرسی که با توجه به ابلاغیه در تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، برگزار خواهد شد نسرین جباریان ها به همراه دخترش فروغ تقی پور، از بابت اتهامات اجتماع و تبانی از طریق عضویت در یکی از گروههای سیاسی مخالف نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران محاکمه خواهند شد. 

همچنین پرستو معینی و محمدمسعود معینی، فرزندان زهرا صفایی، در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات، اجتماع و تبانی از طریق عضویت در یکی از گروههای سیاسی مخالف نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام و زهرا صفایی علاوه بر ۲ اتهام مذکور با اتهام توهین به رهبری محاکمه خواهند شد. 

نسرین جباریان ها به همراه دخترش فروغ تقی پور، زهرا صفایی به همراه دخترش دخترش، پرستو معینی در تاریخ ۵ اسفندماه ۱۳۹۸، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی در یند ۲۰۹ این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸، نسرین جباریان ها، با تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شد.

اواخر فرودین ماه ۱۳۹۹, زهرا صفایی, پرستو معینی و فروغ تقی پور در حالی که بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می بردند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام « همکاری با سازمان مجاهدین خلق », از بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات به زندان قرچک ورامین منتقل شدند و در نهایت زهرا صفایی در تاریخ ۸ تیر ماه ۱۳۹۹ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

زهرا صفایی, در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, پس از مراجعه به شعبه بازپرسی دادسرای امنیت اوین برای پیگیری وضعیت حقوقی پرونده دخترش, « پرستو معینی » بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در تاریخ ۶ مرداد ماه به زندان قرچک ورامین منتقل شد و در وضعیت قرار گرفته که وزارت اطلاعات، با همدستی بازپرس پرونده از تبدیل قرار زهرا صفایی و دخترش پرستو معینی از بازداشت به وثیقه ممانعت می کنند.”

زهرا صفائی، پیش از این هم در دهه ۶۰ خورشیدی سابقه بازداشت و تحمل حبس تعزیری را در پرونده خود دارد .  او در سال ۱۳۸۵  بازداشت و مدتی بعد آزاد شده بود. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از لحظه بازداشت ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده. 

بازجوئی و اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافروغ تقی پورفعال سیاسیمحاکمه فعالان سیاسی در ایرانمحاکمه شهرونداننسرین جبارینسرین جباریان هاهوادار سازمان مجاهدین خلقهوادار سازمان مجاهدین خلق ایارنهواداری از سازمان مجاهدین خلقهواداری سازمان مجاهدین خلقپرستو معینیاجتماع و تبانیاجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای معاند نظاماجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاعضای سازمان مجاهدینبازداشت فروغ تقی پورحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران نیوزحقوق بشر در ایران خبرحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایراندادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب در تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسزهرا صفائیزهرا صفائی فعال سیاسیزهراصفاییزهراصفایی فعال سیاسیزهراصفائی فعال سیاسیسازمان مجاهدینسازمان مجاهدین انقلاب اسلامیسازمان مجاهدین خلقسازمان مجاهدین خلق ایرانشعبه 28 دادگاه انقلابشعبه 28 دادگاه انقلاب تهرانشعبه 28دادگاه انقلاب تهرانشعبه 28دادگاه تجدیدنظرشعبه ۲۳دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلابشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ دادگاه اتقلابشعبه ۲۸دادگاه انقلابشعبه بیست و هشتشعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب تهرانشعبه28 دادگاه انقلابشعبه28 دادگاه انقلاب تهرانشعبه28دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۳ دادگاه انقلاب تهرانضرب و شتم زهرا صفائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: