•                  
دوشنبه , ۱۰ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, دسامبر 1

تبرئه امین امیرصادقی در دادگاه تجدیدنظر و صدور قرار منع تعقیب

0
69

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران، با صدور دادنامه ای، امین امیرصادقی، کمک خلبانی که به علت اظهار نظر به تحمل حبس تعزیری و جریمه نقدی محکوم شده بود را تبرئه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از همشهری، طی روزهای اخیر، امین امیرصادقی، کمک خلبان خط هوائی سابق شرکت هواپیمایی سپهران که در پی شرکت در برنامه حالا خورشید، به دلیل صحبت از عدم ایمنی ایرلاین‌های کشور، توسط شعبه دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران تبرئه و قرار منع تعقیب وی را صادر کرد. 

براساس این گزارش و پس از گذشت ۲ سال از صدور حکم دادگاه بدوی و تبرئه امین امیرصادقی، مشخص شده صحبتهای وی در خصوص عدم ایمنی ایرلاین های ایران درست بوده است. 

در تاریخ ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۷، شعبه دادگاه انقلاب تهران پس از تشکیل جلسه دادرسی، امین امیرصادقی را از بابت اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرده بود. 

امین امیر صادقی، در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۹۷، توسط ماموران کلانتری ۱۱۱ هفت چنار تهران بازداشت و پس از انتقال به دادسرای جرائم رایانه ای و طی مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام از سوی شعبه دادیاری با اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، با تودیع قرار کفالت آزاد شده بود. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحبس تعزیریدادگاه انقلابجریمه نقدیدادگاه تجدیدنظرحقوق شهروندینشر اکاذیبدادگاه تجدید نظرتبرئهسرکوب شهروندان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایراناظهار نظرسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمدادگاه انقلاب سنندجامین امیر صادقیحقوق شهروندی درایرانبرنامه حالا خورشیدحقوق بشر در جمهوری اسلامیتبرئه از اتهامدادگاه انقلاب صدور حکم حبستبرئه در دادگاهحقوق بشر درایرانصدور حکم جریمه نقدیصدور حکم حبس تعزیریحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراننشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومیسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحبس تعزیری زندانیان سیاسیصدور حکم تبرئهاتهام نشر اکاذیبخط هوایینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانهواپیمایی هماامین امیرصادقیکمک خلبانحالاخورشیدهواپیمایی سپهرانایمنی خطوط هواییخطوط هواییخطوط هوائیهواپیمایی جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: