•                  
شنبه , ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰
شنبه, ژوئن 19

تبرئه امین امیرصادقی در دادگاه تجدیدنظر و صدور قرار منع تعقیب

0
259

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران، با صدور دادنامه ای، امین امیرصادقی، کمک خلبانی که به علت اظهار نظر به تحمل حبس تعزیری و جریمه نقدی محکوم شده بود را تبرئه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از همشهری، طی روزهای اخیر، امین امیرصادقی، کمک خلبان خط هوائی سابق شرکت هواپیمایی سپهران که در پی شرکت در برنامه حالا خورشید، به دلیل صحبت از عدم ایمنی ایرلاین‌های کشور، توسط شعبه دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران تبرئه و قرار منع تعقیب وی را صادر کرد. 

براساس این گزارش و پس از گذشت ۲ سال از صدور حکم دادگاه بدوی و تبرئه امین امیرصادقی، مشخص شده صحبتهای وی در خصوص عدم ایمنی ایرلاین های ایران درست بوده است. 

در تاریخ ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۷، شعبه دادگاه انقلاب تهران پس از تشکیل جلسه دادرسی، امین امیرصادقی را از بابت اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرده بود. 

امین امیر صادقی، در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۹۷، توسط ماموران کلانتری ۱۱۱ هفت چنار تهران بازداشت و پس از انتقال به دادسرای جرائم رایانه ای و طی مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام از سوی شعبه دادیاری با اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، با تودیع قرار کفالت آزاد شده بود. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننشر اکاذیبنشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومیهواپیمایی هماهواپیمایی جمهوری اسلامیهواپیمایی سپهرانکمک خلبانامین امیر صادقیامین امیرصادقیایمنی خطوط هواییاتهام نشر اکاذیباظهار نظربرنامه حالا خورشیدتبرئهتبرئه از اتهامتبرئه در دادگاهجریمه نقدیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحالاخورشیدحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیخط هواییخطوط هواییخطوط هوائیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب سنندجدادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادگاه تجدید نظردادگاه تجدیدنظرسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان در جمهوری اسلامیصدور حکم تبرئهصدور حکم جریمه نقدیصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: