•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

رضا عچرش, زندانی سیاسی پس از اتمام مرخصی به زندان شیبان بازگردانده شد

0
671

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, رضا عچرش, زندانی سیاسی که به مرخصی اعزام شده بود پس از اتمام دوران مرخصی بازداشت و به زندان مرکزی « شیبان » اهواز منتقل شد. در حالی با ادامه مرخصی استعلاجی این زندانی سیاسی مخالفت شد که طی این دوران ۲ عمل جراحی انجام داد و دوره نقاهت پس از عمل را تمام نکرده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, رضا عچرش, متولد ۱۳۶۴, فرزند سعید, اهل شهرستان سوسنگرد, زندانی سیاسی که در مرخصی استعلاجی بسر می برد در حالی که جهت ارائه مدارک پزشکی به شعبه ۸ دادگاه انقلاب اهواز مراجعه کرده بود بازداشت و جهت تحمل ادامه حبس به زندان شیبان اهواز منتقل شد. این زندانی سیاسی در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد از بخشی از مدت مذکور برای وی اجرایی شد. 

براساس این گزارش, رضا عچرش, چندی پیش پس از تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود و طی این مدت ۲ عمل جراحی به دلیل ابتلای وی به بیماری فتق انجام داده بود که منجر به بریده شدن بخشی از روده اش شد. 

همچنین فعالان حقوق بشر اهواز اعلام کردند رضا عچرش, نیاز به انجام ۱ عمل جراحی دیگر نیز دارد که باید برای چشم آسیب دیده اش انجام شود اما با مخالفت دادستانی و مسئولان قضائی با ادامه مرخصی این زندانی سیاسی بازداشت شد. 

رضا عچرش، در مردادماه ۱۳۹۵,  توسط ماموران اطلاعات سپاه اهواز بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهامات “جاسوسی”، “همکاری با گروههای مخالف نظام” و “تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اهواز به ریاست قاضی زارع مورد محاکمه قرار گرفت و در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هاقانون مجازات اسلامیماده 134 قانون مجازات اسلامیمحاکمه زندانیانمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمرخصی استعلاجیمرخصی استعلاحینقض حقوق بشر در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناخبار زندانیان سیاسیاخبار زندانیان سیاسی در ایراناخبار زندانیان عقیدتیاخبار سرکوب شهروندان در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحق درمانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحقوق شهروندی در ایراندادگاه انقلاب اهوازرضا عچرشرضا عچرش زندانی سیاسیرضاعچرشزندان مرکزی اهواززندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانزندان شیبان اهواز در خوزستانزندانیان محروم از حق درمانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروندان اهوازی در ایرانشهروندان عربشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب زبانشهرستان سوسنگردشورش در زندان مرکزی اهوازشعبه 8 دادگاه انقلاب اهوازعمل جراحی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: