•                  
چهارشنبه , ۱۵ تیر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, جولای 7

انتقال رضا گلپورچمرکوهی, نویسنده و زندانی امنیتی به مکانی نامعلوم

0
1316

روز جاری, “رضا گلپور چمرکوهی”, زندانی امنیتی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین به مکان نامعلومی منتقل شد. این انتقال در حالی صورت گرفت که این زندانی امنیتی از سوی اطلاعات سپاه در بند ۲ الف تحت بازجوئی قرار گرفته بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی در بهمن ماه سال گذشته به اندرزگاه ۸ زندان اوین منتقل شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸, “رضا گلپور چمرکوهی”, نویسنده کتاب شنود اشباح و زندانی امنیتی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین از این زندان به مکان نامعلومی منتقل شد. رضا گلپور چمرکوهی, با اتهام “همکاری با دولت اسرائیل” مورد تفهیم اتهام گرفت و از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۲۸ سال ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد که به استناد ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی, ۱۵ سال آن نیز لازم الاجرا می باشد. 

از دلایل این انتقال و یا محل نگهداری فعلی این زندانی امنیتی تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دست نیست. 

رضا گلپور چمرکوهی, در اواسط بهمن سال ۱۳۹۵ توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین در بند امنیتی ۲ الف تحت بازجوئی از سوی سپاه پاسداران قرار گرفته بود. 

پس از تکمیل پرونده و ارجاع به دادگاه این زندانی امنیتی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقالاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی”, “جاسوسی برای دولت متخاصم”, “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی”, “نگهداری مهمات «فشنگ» جنگی” مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۲۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

با توجه به تقاضای تجدیدنظرخواهی و ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر نهایتا رضا گلپور چمرکوهی, از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر” از بابت اتهام جاسوس تبرئه شد اما از بابت اتهامات دیگر مجددا مورد محاکمه قرار گرفت و به استناد به ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی, مجازات اشد یعنی ۱۵ سال حبس تعزیری برای وی لازم الاجرا شد.

این زندانی امنیتی در طی دوران بازداشت به دفعات به بندعمومی و بند ۴ زندان اوین منتقل شد و چندی بعد مجددا به بند امنیتی ۲ الف سپاه پاسداران به جهت بازجوئی منتقل شده بود. 

رضا گلپور چمرکوهی,  در ماه‌های منتهی به بازداشت, مطالبی در مورد شهرزاد میرقلی خان «تبعیدی سپاه پاسداران به عمان» و سردار عسگری «مفقودشده» و خسرو تهرانی در رسانه‌های مختلف منتشر کرده بود. 

هم‌چنین شنیده‌ها حاکی از آن است که همسر سوم “رضاگلپور چمرکوهی” که از تابعیت آمریکایی برخوردار است، به اتهام “جاسوسی برای سرویس‌های خارجی” متهم شد. وی در حال حاضر ساکن بیروت است و به‌عنوان خبرنگار با رسانه‌های خارجی همکاری دارد.

کتاب “شنود اشباح” که نویسنده آن رضا گلپور چمرکوهی بود, در زمان انتشار با واکنش‌های شدیدی همراه شد. “رضا گلپور چمرکوهی” در این کتاب اتهام‌های سنگینی از جمله جاسوسی را متوجه اصلاح‌طلبان کرد. همچنین در جلد ۲  این کتاب که دربردارنده مصاحبه‌هایی اختصاصی با علی فلاحیان، وزیر اسبق اطلاعات ایران بود، ادعاهای گسترده‌ای را علیه وزارت اطلاعات مطرح کرد و پیش از انتشار کتاب، توسط مأموران امنیتی دستگیر شده بود. او پس از گذراندن چندین ماه بازداشت، آزاد و آن زمان مدعی شده بود که پس از تبرئه از اتهامات امنیتی، به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به جزای نقدی محکوم شده است.

سرکوب آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: