•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

تداوم ممنوع الملاقاتی رضوانه احمد خانبیگی, فعال مدنی محبوس در زندان اوین

0
375

“رضوانه احمد خانبیگی”, فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین که در تاریخ ۱۹ دی ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود از حق ملاقات با همسر خود. بهفرلاله زاری محروم مانده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ادامه روند افزایش فشار بر فعالان مدنی و زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در زندانهای کشور, “رضوانه احمد خانبیگی”, فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین علیرغم اتمام دوران بازجوئی و گذراندن دو مرحله از محاکمه در دادگاه توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران کماکان از ملاقات با همسر خود “بهفر لاله زاری”  محروم مانده است. رضوانه احمد خانبیگی در تاریخ ۱۹ دی‌ماه سالجاری به همراه دو نفر دیگر به نام‌های “امیر صدیق آرا” و “علی امینی آملشی” با اتهام “اقدام علیه امنیت ملی، اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام” توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر فوق گفت, محرومیت رضوانه احمد خانبیگی از ملاقات با همسر خود در حالی تداوم پیدا کرده است که وی میتواند با خانواده درجه یک خود ازجمله مادر و پدر خود ملاقات کند.

این منبع مطلع در ادامه گفت, تداوم محرومیت خانم خانبیگی از ملاقات با همسرش توسط فردی بنام ” وزیری” که وی رئیس دایره نظارت بر محکومان سیاسی و امنیتی و دادیار ناظر بر زندان صورت گرفته است.محرومیت رضوانه احمد خانبیگی از حق ملاقات  در حالی صورت گرفته است که این فعال مدنی از بیماریهائی از قبیل: صرع, تشنج و بیماری قلبی و دیسک کمر رنج می برد. حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۶ بهمن ماه طی گزارشی از محرومیت از حق درمان و دسترسی به خدمات پزشکی برای رضوان خان بیگی بدلیل بیماری صرع و قش و  همچنین امیر مهدی صدیق آرا بدلیل عفونت کلیه و ممانعت مسئولان زندان از اعزام آنها به مرکز درمانی اطلاع رسانی کرده بود.

رضوانه احمد خانبیگی تا به امروز طی دو مرحله در تاریخ های ۲۸ بهمن ماه و ۵ اسفند ماه توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی “ایمان افشاری” مورد محاکمه قرار گرفته است. حقوق بشر در ایران در تاریخ های صدر الذکر برگزاری جلسات دادگاه خانم خانبیگی را اطلاع رسانی کرده بود.

لازم به ذکر است که بهفر لاله زاری, همسر رضوانه احمد خانبیگی از زندانیان سابق سیاسی محبوس در بند ۸ سالن ۱۰ زندان اوین بوده است که در ادامه روند آزادی سازی زندانیان که بنام عفو ۲۲ بهمن شناخته میشود در تاریخ ۲۲ بهمن ماه سالجاری به همراه حمیدرضا امینی و محمد یوسفی از زندان ازاد شدند. 

سرکوب فعالان مدنی و همچنین سرکوب آزادی بیان از جمله موارد نقض کننده اسناد بین المللی حقوق بشر من جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است.

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: