•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

احضار رضا واثقی, فعال ملی مدنی به جلسه بازپرسی در دادسرای شهرستان اردبیل

0
215

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۸ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل با صدور احضاریه ای رضا واثقی, فعال ملی مدنی ساکن این شهرستان را به جلسه بازپرسی فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, رضا واثقی, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل با دریافت احضاریه ای به شعبه ۸ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل فراخوانده شد. علی حضور این فعال ملی مدنی برگزاری جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام است. 

بر اساس ابلاغیه ای که از طریق سامانه ثنا برای رضا واثقی ارسال شده از این فعال ملی مدنی خواسته شده تا جهت ارائه آخرین دفاع درخصوص اتهام “تمرد نسبت به ماموران دولتی” طی مدت ۵ روز پس از درج سامانه ابلاغ در شعبه  ۸ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اردبیل حاضر شود.

رضا واثقی, در تاریخ ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, به همراه برادرش علی واثقی, در چی یورش ماموران امنیتی به محل کار آنها بدون ارائه حکم قضائی و پس از ضرب و جرح بازداشت شدند و در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹ پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان هر یک از زندان مرکزی اردبیل بطور موقت آزاد شدند. 

همچنین رضا واثقی به همراه برادرش علی واثقی باید در تاریخ ۲۰مردادماه ۱۳۹۹, برای ارائه دفاعیات خود را از بابت اتهام “مشارکت در تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق انتشار شب نامه های حاوی مطالب تجزیه طلبانه و قومگرایانه” در جلسه دادرسی که از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل برگزار خواهد حاضر شوند. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

برچسب هافعال آذربایجانیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذربایجانی علی واثقیفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیواثقی رضااحضار به جلسه بازپرسیبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت شهروندان آذری در ایرانجلسه بازپرسیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانرضاواثقیرضاواثقی فعال ملی مدنیرضاواثقی فعال آذربایجانی اردبیلرضاواثقی فعال ترکرضاواثقی فعال ترک آذریرضاواثقی فعال ترک آذربایجانرضاواثقی فعال ترک آذربایجانیرضاواثقی اردبیلسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذربایجانیشهروندان آذری در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: