•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

ضرب و شتم بهنام موسیوند و بهنام محجویی, توسط زندانیان جرائم غیر سیاسی

0
448

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, با توجه به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم بهنام موسیوند و بهنام محجویی, دو زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین توسط چند تن زندانیان جرائم مالی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, بهنام محجویی درویش گنابادی و زندانی عقیدتی و بهنام موسیوند فعال مدنی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین توسط چند تن از زندانیان جرائم غیرسیاسی مورد تهدید و ضرب و شتم قرار گرفتند. بهنام محجویی در حال تحمل حبس تعزیری ۲ ساله خود و بهنام موسیوند و هم در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “امروز چند زندانی جرایم مالی در زندان اوین بدون دلیل به بهنام محجوبی و بهنام موسیوند حمله کرده و آن‌ها را مورد تهدید و ضرب ‌و شتم قرار دادند. این درگیری در پی تحریک آن زندانیان توسط معاون زندان بوجود آمد”. 

بهنام موسیوند از تاریخ ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, برای تحمل حبس تعزیری ۵ ساله اش از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور پس از مراجعه به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. 

همچنین  تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت زندان اوین با صدور و ارسال احضاریه ای بهنام نظام آبادی محجوبی را برای تحمل حبس تعزیری ۲ ساله اش به زندان اوین فراخواند و این درویش گنابادی از تاریخ ۳۱ خرداد ماه سالجاری در حالی تحمل دوران محکومیت خود است. 

در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۹, بهنام موسیوند, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام, به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور برای این فعال مدنی اجرائی خواهد بود. 

همچنین در مرحله بدوی, در تاریخ ۴ شهریورماه ۱۳۹۸, بهنام موسیوند با  اتهامات: “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با گروهک ضد انقلاب”، “فعالیت به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه, به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این فعالان مدنی در مرحله بدوی در تاریخ ۲۱ فرودین ۱۳۹۸,  توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و در غیاب برخی از از متهمان این پرونده برگزار شده بود. 

در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۶، تعدادی از فعالین مدنی طی یک عملیات سراسری در نقاط مختلف ایران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند، این افراد پس از بازداشت به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل و بدون دسترسی به وکیل مراحل بازجویی و بازپرسی را طی کردند.

 سعید سیفی جهان در تاریخ ۸ اسفندماه، شیما بابایی در ۱۲ اسفندماه، همسر وی داریوش زند نیز در ۱۳ اسفندماه و محمود معصومی در تاریخ ۱۴ اسفندماه سال نادر افشاری در تاریخ ۲۷ اسفندماه و بهنام موسیوند در ۲۸ اسفند ماه همان سال با تامین وثیقه از زندان اوین آزاد شده بودند.

همچنین پیرامون بهنام محجویی لازم به ذکر است این درویش گنابادی, در تاریخ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق ارتباط گیری با سایرین و فراهم ساختن تجمع غیر قانونی در مقابل کلانتری ۱۰۲ خیابان پاسداران تهران و عضویت ارتباط با فعالان رسانه ای دراویش گنابادی و حضور در تجمع اعتراضی دراویش در مقابل زندان اوین بر طبق ماده ۳۷۴ از قانون آئین دادرسی کیفری و استناد به ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۲سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها و دسته جات سیاسی و اجتماعی, محکوم شده بود. این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد. 

بهنام نظام آبادی « محجویی », در حادثه گلستان هفتم به همراه سایر دراویش گنابادی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که ناقض ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و نگهداری زندانیان سیاسی در میان افرادی با جرائم غیرسیاسی و خطرناک از قبیل قتل, سرقت مسلحانه که مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر زندانیان سیاسی استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. 

برچسب هافعال مدنی بهنام موسیوندفعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی در جمهوری اسلامیقطب دراویش گنابادیقطب دراویش گنابادی در ایرانقطب دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادینقض حقوق دراویش در ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندی دراویش گنابادی در ایرانپیروان آئین دراویش گنابادی در ایرانپیروان آئین دراویش در ایرانپیروان دراویش گنابادیپیروان دراویش گنابادی در ایرانآزادی مشروط دراویش گنابادی در ایرانآزادی بهنام موسیونداقلیت دراویش گنابادیاصل تفکی جرائماصل تفکیک جرایماصل تفکیک جرائماصل تفکیک جرائم در زندانهای ایراناعتصاب غذای بهنام محجوییاعتصاب غذای دراویش گنابادیبهنام موسیوندبهنام موسیوند فعال مدنیبهنام موسیوندفعال مدنیبهنام محجوییبهنام محجویی نظام آبادیبهنام محجویی درویش گنابادیبهنام محجویی زندانی عقیدتیبهنام محجوئیبهنام محجوبیبهنام مححوییبازداشت بهنام موسیوندبازداشت دراویشتبعید دراویش گنابادیدادگاهی دراویش گنابادیدرویش گنابادی بهنام محجوییدراویشدراویش محبوس در ایراندراویش کواردراویش گلستان هفتمدراویش گنابادیدراویش گنابادی در ایراندراویش گنابادی در جمهوری اسلامیدراویش گنابادی زندانی در ایراندراویش بازداشت شدهدراویش حادثه گلستان هفتمدراویش در ایراندراویش در اعتصاب غذادراویش در زندان تهران بزرگدراویش زندان تهران بزرگدراویش زندانیدراویش زندانی در ایراندراویش طریقتدراویش طریقت نعمت اللهیدراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیدراویش طریقت نعمت اللهی در ایراندراویش طریقت نعمت الهیدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیدراویش طریقت نعمت الهی در ایراندراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیرعایت اصل تفکیک جرائمزندانیان دراویش گنابادی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب گسترده دراویش گنابادیسرکوب پیروان آئین دراویشسرکوب پیروان دراویش گنابادیسرکوب دراویشسرکوب دراویش گنابادیسرکوب دراویش گنابادی در ایرانسرکوب دراویش در ایرانسرکوب دراویش طریقت نعمت اللهی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانعدم رعایت اصل تفکیک جرائم

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: