•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

تبرئه روحیه نریمان, شهروند بهائی در دادگاه تجدیدنظر

0
733

امروز یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۸, روحیه نریمان، شهروند بهائی ساکن شیراز توسط دادگاه تجدیدنظر استان فارس مورد محاکمه قرار گرفت و از اتهامات منتسبه مورد تبرئه قرار گرفت و حکم مذکور به این شهروند بهائی ابلاغ شد. این شهروند بهایی در مهرماه سال گذشته جهت تحمل حبس بازداشت و پس از ۵ ماه با قبول اعاده دادرسی و تا زمان تشکیل مجدد دادگاه تجدید نظر از زندان آزاد شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روحیه نریمان, شهروند بهائی ساکن شیراز امروز یکشنبه مورخ یکم اردیبهشت ماه از سوی دادگاه تجدیدنظر استان فارس مورد محاکمه قرار گرفت و بدین ترتیب حکم صادره توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر که پیش تر این شهروند بهائی را به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود لغو و روحیه نریمان از کلیه اتهامات تبرئه و حکم جدیدالصدور به این شهروند بهائی ابلاغ شد. 

لازم به ذکر است که, “روحیه نریمان” و همسر “فرزاد دل آرام” در تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۵ توسط ادراه اطلاعات سپاه پاسداران در شیراز بازداشت شده بودند و پس از تکمیل پرونده و اتمام بازجوئی ها از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی ساداتی به اتهام ” تبلیغ علیه نظام و عضویت و تشکیل گروهک های غیر قانونی” هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیزی محکوم شده بودند. 

با ارجاع پرونده روحیه نریمان به دادگاه تجدیدنظر, پرونده آنها مجددا در تاریخ ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۷ توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر شیراز و توسط قاضی کشکولی و قاضی محمدرضا حسین پور مورد بررسی قرار گرفت و دادگاه با  کاهش محکومیت روحیه نریمان رای  دادگاه بدوی را کاهش داد و این شهروند بهائی در مجموع  به تحمل ۲ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد. همچنین فرزاد دل ارام همسر خانم نریمان که اقدام به کپی جزوه بازی و نقاشی کودکان برای کار اطفال در منزل خود کرده بود نیز به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. همینطور ماده تجمیع احکام در مورد آنان به اجرا گذاشته شد.

روحیه نریمان و فرزاد دل آرام در تاریخ ۱۶ مهرماه ۹۷ توسط نیروهای وزارت اطلاعات شیراز  بازداشت و به زندان عادل آباد در این شهر منتقل شدند.

لازم به ذکر است فرزاد دل آرام، همسر روحیه نریمان در جریان موج آزادی زودهنگام ویژه ۲۲ بهمن، در تاریخ ۲۵ بهمن ماه از زندان عادل آباد شیراز آزاد شده بود.

همچنین روحیه نریمان نیز پس از قبول اعاده دادرسی با توقف حکم در تاریخ ۱۸ اسفندماه ۹۷ از همین زندان آزاد شده بود  و روز جاری همزمان با صدور حکم برائت توسط این دادگاه رسما آزاد است.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: