•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

زندان مرکزی ارومیه: اعتصاب غذای قادر محمدزاده, زندانی سیاسی

0
458

قادر محمدزاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که از تاریخ یکم اسفندماه سالجاری به‌صورت تنبیهی به بند امن (قرنطینه سابق) این زندان منتقل شده‌ بود دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، قادر محمدزاده، زندانی سیاسی که چهاردهمین سال حبس خود را در زندان مرکزی ارومیه سپری می‌کند، در اعتراض به انتقالش به بند قرنطینه این زندان، از روز شنبه ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۷ دست به اعتصاب غذا زده‌است. مسئولین زندان ارومیه اول اسفند، قادر محمدزاده را به همراه سی زندانی دیگر به دلیل آنچه که «عدم رعایت قوانین زندان» خواندند، با دستور قضایی، به بند امن این زندان منتقل کرده‌اند. پیش‌تر جمعیت حقوق بشر کردستان گزارش کرده‌بود: «این زندانی سیاسی به همراه ۳۰تن دیگر از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه طبق دستور قضائی به اتهام نقض قوانین زندان از چند بند مختلف زندان به‌صورت تنبیهی به بند امن منتقل‌شده‌ بود و از آن زمان نیز از حق ملاقات با خانواده محروم است» . به گفته منابع آگاه، بند امن زندان ارومیه پیش‌تر به بند قرنطینه معروف بود و اکنون جهت تنبیه زندانیان مورد استفاده قرار می‌گیرد و زندانیان مورد نظر با دستور قضایی و برای دوره‌های بلندمدت به این بند منتقل شده و در طول این مدت نیز از حق ملاقات با خانواده محروم هستند. لازم به ذکر است قادر محمدزاده در طی ۱۴ سالی که در زندان مرکزی ارومیه محبوس شده است از حق مرخصی نیز محروم مانده است.

قادر محمدزاده در ۲۹ آذرماه ۱۳۸۴، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از بیش از یک سال بازجویی و نگه‌داری در سلول‌های انفرادی، در دادگاه انقلاب مهاباد با اتهامات «محاربه» و «اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام» ابتدا به اعدام و سپس در دادگاه تجدید نظر به ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این زندانی سیاسی در سال ۱۳۹۰ با اتهامات «ارتباط با رسانه‌های بیگانه»، به «تبلیغ علیه نظام» مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود و از سوی شعبه اول  دادگاه انقلاب مهاباد به ۶ ماه حبس تعزیری دیگر محکوم شد.

قادر محمدزاده، پیش‌تر نیز در خردادماه سال جاری، در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرایم دست به اعتصاب غذا زده بود.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.