•                  
شنبه , ۲۷ مهر , ۱۳۹۸

ممانعت بهداری زندان اوین از اعزام نرگس محمدی به بیمارستان

0
75

محمود بهزادی راد, وکیل نرگس محمدی فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین از ممانعت رئیس بهداری زندان اوین از اعزام نرگس محمدی به بیمارستان جهت درمان خبر داده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، امروز یکشنبه ۱۹ اسفند، محمود بهزادی راد، وکیل نرگس محمدی فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین  از ممانعت رئیس بهداری این زندان از اعزام نرگس محمدی به مرکز درمانی خارج از زندان خبر داده است. ممانعت از سوی رئیس بهداری زندان اوین در حالی است که پیشتر دادیار ناظر زندان با اعزام خانم محمدی به بیمارستان موافقت کرده است. بهزادی راد در این باره گفت که رئیس بهداری زندان اوین در مقامی نیست که بتواند بر خلاف دستور دادیار ناظر زندان و یا سایر مقامات قضائی عمل کند. محمود بهزادی راد در این خصوص گفت: پیشتر دادیار ناظر زندان با درخواست ما برای اعزام موکل به بیمارستان به منظور معالجه و درمان موافقت و خواسته بود تاریخ اعزام به گونه ای باشد تمام پزشکانی که قرار است خانم محمدی را معاینه کنند در یک روز حضور داشته باشند تا معاینات طی یک روز انجام شود. این وکیل دادگستری افزود: طی پیگیری هایی که داشتیم، در کمال تعجب عنوان شد عباس خانی، رئیس بهداری زندان اوین با اعزام موکل به بیمارستان اوین مخالفت کرده است. بهزادی راد تاکید کرد: در حالی این تصمیم گرفته شده که رئیس بهداری زندان اوین در جایگاهی نیست که بتواند خلاف دستور دادیار ناظر زندان رفتار کند. به زندان مراجعه می کنم تا ببینم چه اتفاقی افتاده که رئیس بهداری زندان اوین چنین تصمیمی گرفته است.

بهزادی راد در ادامه گفت: امیدواریم با تغییری که در قوه قضائیه صورت گرفته، فرجی در رابطه با وضعیت زندانیان صورت گیرد و نگاه ها در این خصوص تغییر کند.

وکیل مدافع نرگس محمدی افزود: در حال حاضر نرگس محمدی دو سوم و نازنین زاغری سه پنجم حبس خود را تحمل کرده و هر دو مشمول آزادی مشروط می شوند که امیدواریم در دوره حضور رئیس جدید قوه قضائیه به این موضوع توجه شود.

نرگس محمدی و نازنین زاغری در تاریخ ۱۴ اسفندماه طی نامه ای مشترک به جعفری دولت آبادی، دادستان تهران اعلام کردند که در صورت تداوم عدم رسیدگی به مطالبات شان دست به اقدامات اعتراضی خواهند زد. آنها در بخشی از این نامه گفتند که دسترسی به پزشک و درمان و دارو حق هر انسانی است و زندانیان نیز از این امر مستثنی نیستند.

نرگس محمدی, فعال حقوق بشر و روزنامه نگار و نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و رئیس هیئت اجرایی شورای صلح ایران بوده است. این فعال حقوق بشر به دلیل فعالیت در کانون مدافعان حقوق بشر، آبان ماه سال ۱۳۸۸ از محل کار خود (شرکت بازرسی مهندسی ایران) اخراج شد و در اردیبهشت سال ۱۳۸۹ به اتهام عضویت در کانون به شعبه ۴ دادگاه انقلاب اسلامی احضار و پس از چند جلسه دفاع برای وی قرار ۵۰ میلیون تومان صادر شد. اما تنها چند روز بعد، توسط مأموران امنیتی، شبانه و در منزل خود بازداشت شد و در تیرماه سال ۱۳۹۰ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه شد. وی به استناد ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی ایران (اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، به استناد ماده ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی (عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی (در خصوص فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این رأی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس کاهش یافت. این حکم از اردیبهشت ۱۳۹۱ به اجرا درآمد. نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر پانزدهم اردیبهشت ماه سال ۹۳ و اینبار توسط سازمان اطلاعات جمهوری اسلامی با اتهاماتی چون همکاری با داعش، تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و تشکیل و عضویت در گروه غیرقانونی، مجدداً بازداشت شد. در مهرماه ۱۳۹۵ شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران، حکم ۱۶ سال زندان دادگاه بدوی نرگس محمدی را تأیید کرد. نرگس محمدی در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به پنج سال حبس، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس و در مورد اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: