•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

محکومیت قطعی محمد شریفی مقدم به دوازده سال حبس تعزیری

0
475

محمد شریفی مقدم, از دراویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ طی حکمی که به وی ابلاغ شد به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش حقوق بشر، محمد شریف مقدم از دراویش گنابادی و خبرنگار و بسایت مجذوبان نور با توجه به عدم اعتراض به حکم صادره در دادگاه بدوی که این درویش گنابادی را به تحمل به ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به برازجان و ۲ سال محرومیت‌های اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرده بود, عینا حکم صادره بعنوان حکم قطعی برای وی تائید شد و به اطلاع وی رسیده است. بنقل از یک منبع مطلع : “حکم اولیه‌ی محمد شریفی مقدم (۱۲ سال حبس و ۲ سال محرومیتهای اجتماعی و ۲ سال تبعید به برازجان) درویش زندانی که به دلیل قانونی نبودن دادگاه تجدیدنظر شرکت نکرد، عینا تایید و به او ابلاغ شد”. لازم به ذکر است که این حکم در مردادماه سال جاری توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی علیه وی صادر شده بود. لازم به ذکر است که روز شنبه ۱۸ اسفند ماه, کسری نوری از دیگر دراویش  محبوس در زندان تهران بزرگ به طور مشابه حکم ۱۲ سال حبس و شلاق و تبعید به شهرستان ثلاث باباجانی که در دادگاه بدوی برای وی صادر شده بود با توجه به عدم اعتراض وی به حکم صادره در دادگاه بدوی به وی ابلاغ شده بود.

تجمع اعتراضی دراویش گنابادی در ۳۰ بهمن سال ۹۶ که از آن با عنوان حادثه گلستان هفتم یاد میشود در اطراف خانه نورعلی تابنده، رهبر این سلسله رخ داد که دلیل آن حضور پرتعداد نیروهای امنیتی در اطراف منزل قطب دراویش بود که این حضور با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد. بدنبال درگیری خونین بین دراویش و نیروهای امنیتی  بیش از ۵۰۰ تن از دراویش در این درگیری‌ها بازداشت و به زندانهای تهران بزرگ, زندان قرچک وامین و زندان اوین نیز منتقل شده بودند. همچنین تعداد بسیاری از دراویش هم بشدت توسط نیورهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. آنچه در تجمعات اعتراضی گلستان هفتم مشهود بود در ابتدای امر حق خواهی دراویش گنابادی بر حقوق شهورندی خود بود که این فریاد با سرکوب گسترده و رفتار خشونت آمیز نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد. 

حقوق بشر در ایران در گزارشی از بازداشت بیش از ۳۰۰ تن از دراویش گنابادی در حادثه گلستان هفتم توسط نیروهای امنیتی اطلاع رسانی کرده بود.

درگیری‌ نیروهای امنیتی با دراویش از اواسط بهمن ۹۶ در مقابل منزل نورعلی تابنده، قطب دراویش صورت گرفت بود و پس از آن تحصن و تجمع دراویش گنابادی مقابل کلانتری ۱۰۲ در خیابان پاسداران در اعتراض به بازداشت نعمت‌الله ریاحی، یکی از دراویش با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت و درگیری کشیده شد. در جریان این درگیری ها، صدها تن از دراویش معترض، بازداشت شدند یا مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد. همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت بر حق متهم از اتهامات منتسبه و همچنین محفوظ نگه داشتن حق وی برای دستری به وکیل و سایر حقوق دفاعی نیز تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: