•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

دستور بازداشت صبا کمالی, بازیگر سینما صادر شد

0
854

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “صبا کمالی”, هنرمند و بازیگر سینما, به دلیل آنچه که انتشار پست توئیتری از وی در حمایت از “سحر خدایاری” منتشر و از سوی ارگانهای امنیتی تعبیر به “توهین به مقدسات” شده دستور بازداشت وی صادر شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس, امروز چهارشنبه ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۸, “صبا کمالی”, با انتشار پستی در صفحه شخصی خود ضمن حمایت از “سحر خدایاری, بدلیل آنچه که ارگانهای امنیتی از آن با عنوان “توهین امام سوم شعیان” یاد کردند دستور بازداشت این هنرمند از سوی مراجع قضائی صادر شد. 

براساس این گزارش, رسانه های نزدیک به سپاه پاسداران مدعی شدند “صبا کمالی”,  بازیگر سینما در پی اهانت به “امام حسین” تحت تعقیب قضائی قرار گرفته و دستور بازداشت وی صادر شده است. 

این رسانه ها همچنین مدعی شدند صبا کمالی, بازیگر سینما, روز جاری,  با انتشار پستی صفحه شخصی خود « توئیتر » در حمایت از سحر خدایاری, دختری که اخیراً پس از خودسوزی در مقابل یکی از ساختمانهای مراجع قضائی, در تهران جان خود را از دست داد به امام سوم شعیان توهین کرده که پس از انتشار این توئیت از طرف این هنرپیشه دستور بازداشت وی توسط مراجع قضائی صادر شد. 

پس از خودسوزی, سحر خدایاری, دختری که در پی تلاش برای ورود به ورزشگاه و تماشای مسابقه فوتبال، اقدام به خودسوزی کرد. واکنشهای گسترده ای در سطح جهانی نسبت به این فاجعه انسانی از طرف سازمانهای بین المللی و حتی باشگاههای معتبر فوتبال جهان صورت گرفت. 

لازم به ذکر است, در اسفند ۱۳۹۷ سحر خدایاری, ۲۹ ساله هنگام ورود به ورزشگاه آزادی، برای تماشای مسابقه فوتبال بین تیمهای استقلال تهران و العین امارات توسط مأموران بازرسی کننده بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد. او پس از آزادی برای گرفتن تلفن همراهش که توسط دادگاه ضبط شده بود به دادگاه انقلاب مراجعه کرد. اما قاضی پرونده حضور نداشته و جلسه دادگاه تشکیل نشد. او در دادگستری می‌شنود که درصورت محکومیت ممکن است به ۶ ماه تا ۲سال حبس برای ورود غیرقانونی به استادیوم محکوم شود.

بر اساس این شنیده وی در مقابل دادگاه انقلاب تهران دست به خودسوزی ‌زد و سپس در بیمارستان بستری شد و در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ در بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری تهران درگذشت.

مأموران در دوران بستری بودن وی در بیمارستان اجازهٔ ملاقاتِ خبرنگاران با او را، با توجیه امنیتی بودنِ پرونده‌اش، نمی‌دادند. به بیان خواهر سحر، او پس از خودسوزی دچار ۹۰ درصد سوختگی شده بود.

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق ازادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حقوق شهروندی از جمله حق کار نیز در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشرنیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.