•                  
پنج شنبه , ۰۳ بهمن , ۱۳۹۸
پنج‌شنبه, ژانویه 23

گزارشی از آخرین وضعیت هانی یازرلو در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین

0
216

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, هانی یازرلو, که از ۲ ماه پیش در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین بسر می برد در پی تنگی نفس به دلیل عدم دسترسی به داروهای قلبی و هوای گرفته داخل سلولی که وی در آن محبوس شده دچار بیهوشی شد وپس از انتقال به بهداری زندان اوین پس از چندین ساعت نگهداری تحت کپسول اکسیژن مجددا به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, هانی یازرلو, زندانی سابق سیاسی که پس از بازداشت از ۲ ماه پیش در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین بسر می برد پس از بیهوشی به دلیل بیماری قلبی و عدم دسترسی وی به داروهای قلب و گرفتگی هوای داخل سلول انفرادی بند۲۰۹ به بهداری زندان اوین منتقل شد و تا ساعات پایانی چهارشنبه در بهداری بستری شده بود. با توجه به ابتلای هانی یازرلو, به نارسائی قلبی این زندانی سیاسی در وضعیت نامناسب جسمانی بسر می برد که همین امر موجب افزایش نگرانی خانواده وی از وضعیت جسمانی و سلامت وی شده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ هانی یازرلو, که در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین بسر می برد به دلیل آنچه که بیماری قلبی و عدم دسترسی وی به داروهای قلب و از سوی دیگر گرفتگی هوای داخل سلول انفرادی که وی در آن محبوس شده پس از انتقال به بهداری زندان اوین چندین ساعت در بهداری زندان بستری و در طول این مدت با نصب دستگاه اکسیژن به بند ۲۰۹ بازگردادنده شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به اینکه هانی یازرلو, از بیماری قلبی رنج می برد و نباز مبرم به دسترسی به داروهای قلب و معاینات پزشکی دارد لذا نگهداری وی در سلول انفرادی و تحت استرس برای وی ضرر دارد. علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از تاریخ بازداشت هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو، توسط ماموران وزرات اطلاعات که اخیرا خانواده و نزدیکان وی متوجه شدند بازداشت آنها بدون حکم قضائی صورت گرفته اما کماکان این پدر و فرزند بصورت بلاتکلیف در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین بسر می برند و قرار بازداشت آنها تمدید شده است. تداوم بازداشت و بلاتکلیفی هانی یازرلو و هود یازرلو در حالی است که مراحل بازجوئی آنها به اتمام رسیده. 

لازم به ذکر است پیش از این و در طی جلسه تفهیم اتهام هانی یازرلو، قاضی پرونده در پی اعتراض متهمان این پرونده متوجه شد که هیچ سندی مبنی بر انتساب اتهام “اجتماع و تبانی” علیه آنها وجود ندارد، بنابراین با رابط خود در وزارت اطلاعات تماس گرفته و نسبت به این امر اعتراض کرده بود؛ با وجود روشن بودن فقدان مدرک علیه آنها قاضی فک قرار بازداشت آنها را صادر نکرده و رسیدگی به پرونده را به زمان دیگری موکول کرده است. 

هانی یازرلو و هود یازرلو, پدر و فرزند در تاریخ ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی بدون ارائه برگه قضائی و بدون تفهیم اتهام بازداشت و پس از تفتیش کامل منزل “هانی یازرلو” و ضبط لوازم شخصی وی از قبیل گوشی های تلفن همراه, یک جلد انجیل, پاسپورتها, کامپیوتر, تلفن همراه, مبلغی ارز خارجی توقیف و به همراه این افراد به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. بازداشت هانی یازرلو در حالی صورت گرفت که وی از بیماری قلبی رنج میبرد و تا به حال ۲ عمل جراحی باز بر روی قلبش انجام شده.

“هانی یازرلو”, در  اردیبهشت سال ۱۳۹۰ طی یورش ماموران امنیتی به مراسمی در بزرگداشت زندانیان سیاسی جان باخته در منزل شخصی وی برگزار شده بود بازداشت گردید و مستقیما به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و با اتمام مراحل بازجوئی و تحمل ۵۵ روز بازداشت با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. 

با شروع روند دادرسی و ارجاع پرونده این زندانی سیاسی سابق به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت ” یحیی پیرعباسی” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری توام با تبعید در زندان ایرانشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان و همچنین ۱۵ سال تبعید به “ایرانشهر” محکوم شد. با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر پرونده وی از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی “احمد زرگر” مورد بررسی مجدد قرار گرفت و حکم صادره توسط دادگاه بدوی به ۱ سال حبس تعزیری توام با تبعید در زندان مشهد و ۱۵ سال نفی بلد به این شهر تغییر کرد و در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ به جهت تحمل حبس از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۲ به بهانه اعزام به دادسرای اوین از بند ۳۵۰ زندان اوین خارج  و مستقیما به زندان وکیل آباد در مشهد جهت اجرای حکم حبس در تبعید منتقل شد. و با پایان اتمام دوران حبس در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۲ با توجه به اتمام دوران محکومیت حبس در تبعید با احتساب ایام بازداشت اولیه در حکم صادره از سوی دادگاه از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شده بود. 

“هود یازلو”, فرزند “هانی یازرلو”, در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۸۷ بدلیل اینکه همراه با مادر خود “نازیلا دشتی” برای دیدن خاله اش در قرارگاه اشرف در عراق بصورت قانونی عازم آنجا شده بود هنگام بازگشت به ایران به همراه مادرش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و سپس به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین  منتقل شدندو پس از اتمام مراحل بازجوئی و از سوی از سوی دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی”  به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

“هود یازرلو”, در طی دورانی که تحمل حبس می کرد از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند ۳۵۰ در این زندان منتقل شد و سپس جهت تحمل ادامه حبس خود از آنجا به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد. 

لازم به ذکر است, “هانی یازرلو”, فعال سیاسی طی ۵ دهه اخیر سابقه ۵ بار بازداشت و با بازداشت صورت گرفته در تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸ این مورد به ۶ بازداشت افزایش پیدا کرد که ۲ بازداشت آن مربوط به پیش از انقلاب ۱۳۵۷ بود. 
این فعال سیاسی در دهه ۶۰ نیز بیش از ۵ سال به همراه همسرش در زندان بوده است و همچنین در سال ۱۳۷۷ به مدت یکسال در زندان اهواز زندانی بوده است و در سالهای اخیر نیز همسر وی نازیلا دشتی و فرزندانش هود و هامد یازرلو همزمان به مدت ۳ سال در زندان بوده اند.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: