•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

فک پلمپ محل کسب چهار تن از شهروندان بهائی ساکن خرمشهر

0
530
پلمپ محل کسب بهائیان ایران

محل کسب ۴ تن از شهروندان بهائی ساکن خرمشهر پس از حدود پنج ماه فک پلمپ شد. پلمپ محل کسب این شهروندان در تاریخ ۲۴ آبان ماه سال گذشته صروت گرفته بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، محل کسب ۴ تن از شهروندان بهائی ساکن خرمشهر از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا به امروز فک پلمپ شده است. 

در روزهای آغازین سال ۱۳۹۸ محل کسب کامبیز آزادی، بهنام حبیبی, حسینعلی حبیبی و همچنین محل کسب کوروش جابری نیز فک پلمب شده است.

همچنین در ساعات اولیه صبح امروز شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ محل کسب دیگر شهروند بهائی ساکن خرمشهر بنام  کامبیز آزادی، فک پلمب شده است. 

لازن به ذکر است که در تاریخ ۲۴ آبان‌ماه ۱۳۹۷ محل کسب ۶ تن از شهروندان بهائی ساکن خرمشهر بنا به دستور نهادهای قضائی و توسط اداره اماکن خرمشهر پلمپ شده بود. پس از نزدیک به دو ماه از تاریخ پلمپ محل کسب این شهروندان, محل کسب ۲ شهروند فک پلمب شده بود و با توجه پیگیریهای مکرر این شهروندان، حسین علی حبیبی و بهنام حبیبی ( عینک سازی) ساکن آبادان، کوروش جابری ( تنظیم موتور) ساکن خرمشهر و کامبیز آزادی ( فروشگاه چرخ خیاطی) ساکن آبادان نزدیک به ۵ ماه پلمب باقی مانده بود.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

از سوی دیگر پشهروندان بهائی با هدف انجام مناسک مذهبی خود اقدام به تعطیلی محل کسب خود میکنند اما دستگاههای امنیتی ضمن نقض حقوق شهروندی این دسته از افراد افدام به پلپ محل کسب آنها نیز می کنند. سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد. همچنین سرکوب فعالان مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر حق آزادی بیان برای فر فرد تاکید دارد. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: