•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

سعیدناصری, شهروند بهائی با قرار وثیقه آزاد شد

0
479

در ساعات پایانی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸, “سعید ناصری”، شهروند بهائی ساکن تهران با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، شب چهارشنبه ۲۸ فروردین‌ماه ۹۸، سعید ناصری، شهروند بهائی ساکن تهران با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد. این شهروند بهائی در تاریخ ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۷ جهت پیگیری وضعیت همسر و برادرش که در بازداشت بسر میبردند بعد از حضور در دادسرای زندان اوین«مقدس» بازداشت شده بود. همچنین حمید ناصری برادر سعید ناصری کماکان در زندان اوین و در بازداشت به سر می‌برد.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۷ نیروهای امنیتی با هجوم به منزل افسانه امامی در حضور سعید ناصری همسر وی اقدام به تفتیش منزل کرده و برخی وسائل شخصی از قبیل: لب تاب, کامپیوتر, کتب و جزوات ایشان را نیز ضبط و پس از حضور افسانه امامی اقدام به بازداشت وی کرده و وی را به همراه خود بردند. افسانه امامی در تاریخ ۲۵ اسقند ماه ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شده است. 

همچنین حمید ناصری در تاریخ  ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۷ و قبل از ظهر در مقابل محل کسب خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد. 

بازداشت بدون تفهیم اتهام از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده    ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر ممنوعیت بلاتکلیفی افراد در بازداشت تاکید کرده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: