•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

آزادی سمکو جعفری, شهروند اهل سنندج با قرار وثیقه

0
509

امروز یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸, “سمکو جعفری” شهروند ساکن سنندج که درتاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ توسط نیروهای امینتی بازداشت شده بود با قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸، “سمکو جعفری” ۲۸ ساله از اهالی ارومیه که در تاریخ  ۲۹ اسفند ۹۷ با اتهاماتی مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام و استقبال از جشن باستانی نوروز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود با تودیع وثیقه‌ی ۱۲۰ میلیون تومانی بطور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه نیروهای امنیتی آزاد شد. 

استقبال از جشن مورد ذکر در میان کردها به علت فضای سیاسی بسته در حالی صورت میگیرد که پس از انتشار بیانیه‌ی احزاب کرد مخالف نظام در مورد استقبال از آن، صدور مجوز در برخی از مناطق از سوی ارگانهای امنیتی منوط به عدم استفاده از پوشش کردی و حمل پرچم جمهوری اسلامی اعلام شده بود.

سرکوب آزادی بیان و ایجاد فشارهای امنیتی بر شهروندان و همچنین ایجاد محدودیت بر آنها در ممانعت از انجام مناسبتهای باستانی و مذهبی از جمله مواردی است که در ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ این سند معتبر بین المللی بر آن تاکید شده است. از سوی دیگر در ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر حق افراد بر آزادی بیان و انتشار نظریات و عقاید خود بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.