•                  
یک شنبه , ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰
یکشنبه, می 9

تهران و فرسودگی ۲۰۰ مدرسه، کمبود ۱۲ هزار کلاس درس و ۷۰۰ مدرسه ناایمن

0
206

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، تهران بعنوان پایتخت ایران به لحاظ آماری دارای بالاترین تعداد مدارس تخریبی و فرسوده است. این مدارس با قدمتی بین ۴۰ تا ۵۰ سال دارند. همچنین در تهران ۱۲ هزار کلاس درس برای مدارس مورد نیاز است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، امروز چهارشنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، علی شهری، مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران از کمبود ۱۲ هزار کلاس درس در مدارس تهران و همچنین از وجود ۲۰۰ مدرسه با قدمت ۴۰ تا ۵۰ ساله در تهران خبر داد و در ادامه هم تاکید کرد که این مدارس نیازمند تخریب و نوسازی مجدد هستند اما به علت فقدان بودجه کافی این امکان مقدور نیست. با اعلام این آمار از زبان این مقام مسئول می توان تائید کرد که تهران رکورد دار مدارس تخریبی و فرسوده است. علی شهری همچنین تائید کرد که ۷۰۰ مدرسه در تهران از ایمنی و استانداردهای لازم برخوردار نیستند.  

 مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران با اشاره به مدارس ناایمن تاکید کرد: “این مدارس که تعداد آنها حدود ۲۰۰ مورد است از قدمتی بالای ۴۰ تا ۵۰ سال برخوردارند.”

وی در پاسخ به این سوال که چند مدرسه ۲۰ سال به بالا در تهران وجود دارد گفت: “می توان گفت ۷۰درصد مدارس تهران بالای ۲۰ سال قدمت دارند. مدارسی که در ۲۰ سال گذشته ساخته شده اند، ایمنی کافی را دارند.”

علی شهری در پاسخ به این سوال که چند درصد از مدرسه های تهران ایمن نیستند تاکید کرد: “حدود ۳۰ درصد از مدارس تهران ناایمن هستند که حدود ۷۰۰ مدرسه نیاز به بازسازی دارند. این مدارس بیشتر در مناطق ۱۰، ۱۱ و ۱۲ پراکنده شده اند و منطقه ۱۴ کمتر از این مناطق دارای مدارس ناایمن است.”

مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران در ادامه افزود: “به طور متوسط هر مدرسه بین ۵ تا ۶ میلیارد تومان برای تخریب و بازسازی هزینه نیاز دارد و وزارت آموزش و پرورش سالیانه بودجه ای به نوسازی مدارس اختصاص داده اما در ۱ یا ۲سال مشکل مدارس ناایمن حل نمی شود. قرار بود در یک برنامه ۵ساله این اتفاق رخ دهد اما به دلیل تامین نشدن منابع در ۵سال به این مهم دست نیافتیم.”

علی شهری در پاسخ به این سوال که تهران چند مدرسه کم دارد همچنین گفت: “تهران ۱۲هزار کلاس درس کم دارد. البته تاسیسات مدارس نیز بسیار قدیمی و فرسوده شده است. در این میان مدیران مدارس موظف هستند که به فرسودگی سیم کشی ها رسیدگی کنند و با تعمیرات دوره ای، این موضوعات را تحت کنترل قرار دهند.”

محرومیت شهروندان در این از دسترسی به امکانات آموزشی لازم در حالی است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله در ماده ۲۶ از اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق شهروندان در برخورداری از حق تحصیل و رایگان بودن تحصیل در سطوح ابتدایی و همچنین اجباری بودن تحصیل برای همه شهروندان در سطح ابتدائی تاکید شده است. 

همچنین در اصل ۳۰ از قانون اساسی جمهوری اسلامی بر مکلف بودن دولت بر تامین امکانات آموزشی براي همه ملت تا پايان دوره متوسطه و همچنین تامین وسائل تحصیلات عالي تا سرحد خودکفایی كشور به طور رايگان‌ تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: