•                  
چهارشنبه , ۰۹ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, سپتامبر 30

انتقال مختار ابراهیمی به زندان مرکزی مراغه پس از اتمام بازجوئی

0
44

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، مختار « آرتان » ابراهیمی، فعال ملی مدنی محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات مراغه طی روزهای اخیر به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.  

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، مختار «آرتان » ابراهیمی، فعال ملی مدنی ساکن مراغه پس از سپری کردن دوران بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان به زندان مرکزی مراغه انتقال داده شد.

به نقل از یک منبع آگاه در گفتگو با حقوق بشر در ایران: ” مختار ابراهیمی در حالی حاضر در بند قرنطینه زندان مرکزی مراغه است و بازجوئی هایش تمام شده اما قرار قضائی پرونده اش همچنان بازداشت است و در صورت عدم نیاز به بازجوئی های بیشتر و اتمام مراحل بازپرسی با نظر بازپرس قرار وی به وثیقه تبدیل خواهد شد. آنچه مسلم است بلاتکلیف ماندن این فعال ملی مدنی در بازداشت است که همچنان ادامه دارد.”

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۵ شهریور ماه ۱۳۹۹,  برای در پی یورش ماموران اداره اطلاعات مراغه به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت شد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال مدنیفعالان مدنیفعال ترکزندان مراغهفعال ترک آذریبازداشت فعالان مدنیبازداشت فعال مدنیفعال ترک (آذربایجانیشهروندان ترک در ایرانفعالان ترکفعال ترک اذریسرکوب شهروندان ترک زبانشهرستان مراغهسرکوب شهروندان آذریسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب شهروندان ترک در ایرانفعال ترک زبانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترکفعالان مدنی در ایرانفعال ترک اذربایجانیفعالان ملی مدنیسرکوب شهروندان آذری در ایرانفعالان ملی مدنی در ایرانبند قرنطینه زندان مراغهبازداشت فعالان ملی مدنیقرنطینه زندان مراغهشهروندان آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانفعالان ترک در ایرانفعالان ترک آذری در ایرانبازداشت فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانشهروندان ترک زبان در ایرانبازداشت فعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک اذربایجانیشهروندان آذریفعالان ترک زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذربایجانی در ایراننقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب فعالان ترکشهروندان ترک زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری در جمهوری اسلامیفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان آذری در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیفعالان ترک اردبیلشهروندان شهروندان آذریفعالان ترک اذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در خویشهروندان آذری زبانفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهشهروندان آذری ایرانآرتان ابراهیمیمختار ابراهیمیاداره اطلاعات شهرستان مراغهبازداشت آرتان ابراهیمیبازداشت مختار ابراهیمیفعال ترک آرتان ابراهیمیفعال ترک مختار ابراهیمیفعال آذربایجانی آرتان ابراهیمیفعال ترک آذری آرتان ابراهیمیفعال ترک آذری مختار ابراهیمیفعالان ترک آذربایجانی تبریزمحاکمه شهروندان آذریمحاکمه شهروندان ترکسرکوب شهروندان ترک ایرانسرکوب فعالان ترک زبان در ایرانشهروندان ترک ایرانفعالان ملی مدنی مراغهشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیمختارابراهیمیمختارابراهیمی فعال ترکبازداشت آرتان ابراهیمی فعال ترکفعال ترک آذربایجانی آرتان ابراهیمیفعال آذری مختار ابراهیمی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: