چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

پلمب ۲۵۱ واحد صنفی در استان مازندران و جزیره کیش

0
93

حقوق بشر در ایران ـ امروز دوشنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۲، ماموران اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی در استان مازندران دستکم ۲۵۰ واحد صنفی را پلمب کردند. همچنین، یک واحد صنفی رستوران هم در جزیره کیش پلمب شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، رستوران متعلق به رضا رشیدپور، مجری پیشین سازمان صدا و سیما که در جزیره کیش فعالیت می کرد توسط ماموران اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی پلمب شد. 

براساس این خبر که در صفحه رسمی اینستاگرام آن رستوران منتشر شده علت پلمب این واحد صنفی (عدم رعایت شئونات اسلامی) عنوان شده است. 

در خبری دیگر به نقل از ایرنا، امروز دوشنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۲، مسیب موسوی، معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران، از پلمب ۲۵۰ واحد صنفی و خدماتی به علت (عدم رعایت موازین حجاب و عفاف) خبر داد. 

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در تشریح این خبر گفت:”تعداد۲۵۰ واحد صنفی نیز باوجود تذکرات قبلی و به دلیل بی‌ توجه به مسئله عفاف و حجاب پلمب شدند.”

,وی همچنین افزود:”در راستای نظارت به مقوله فرهنگی عفاف و حجاب در واحدهای صنفی و فروشگاه‌های بزرگ تاکنون سه هزار و ۹۰۰ مورد بازدید قرار گرفته که به ۲ هزار و ۳۴۳ واحد تذکر شفاهی و یا کتبی داده شد.”

لازم به اشاره است، تعداد واحدهای صنفی فعال در استان مازندران، حدود ۴۰۰ هزار واحد صنفی است. 

در حالی واحدهای صنفی بی شماری تحت عناوین (عدم حفظ حرمت ماه رمضان)، (عدم رعایت شئونات اسلامی)، (کشف حجاب)، (هنجار شکنی)، (پخش موسیقی مبتذل) و غیره با دستور و یا بدون دستور ضابطین قضایی در شهرها و استانهای مختلف کشور پلمب و مالکان واحدهای صنفی پس از تشکیل پرونده قضایی به دادگاه جهت محاکمه معرفی و از کسب و کار آنها جلوگیری بعمل آمده که مشکلات اقتصادی، سو‌‌ء مدیریت و ناکارآمدی در حل مشکلات اقتصادی و نیازهای شهروندان از هر طرق در کشور زبانه می کشد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: