چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

اخطار پلمب برای ۷ واحد صنفی در راستای (طرح عفاف و حجاب)

0
111

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، ماموران اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی برای ۶ واحد صنفی رستوران و یک مجتمع تجاری در تهران، اخطار پلمب صادر کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری فارس، طی روزهای گذشته، در راستای اجرای طرح موسوم به (عفاف و حجاب)، ماموران اداره نظارت بر امان عمومی نیروی انتظامی پس از بازدید از واحدهای صنفی در سطح شهر تهران برای مجتمع تجاری اوپال تهران و ۶ واحد صنفی رستوران اخطار پلمب صادر کردند. 

براساس این گزارش، واحدهای صنفی رستوران که در شهر تهران اخطار پلمب دریافت کردند متعلق به افرادی صاحب نام در رسته های هنر، سینما و ورزش است. 

بر همین اساس؛ رستوران تِن فوراِوِر متعلق‌ به علی دایی، رستوران نامبر سیکس ، متعلق‌ به بستگان درجه یک کریم باقری، رستوران هیچ، متعلق‌ به بهاره رهنما، رستوران باب‌البحر، متعلق‌ به علیرضا منصوریان، رستوران باکارا لانژ، متعلق‌ به علی قلعه‌نوعی و رستوران کساب و کافه لوتک هم متعلق‌ به محمدرضا گلزار است. 

همچنین، اخطارهای صادره برای این واحدهای صنفی به دلایلی از قبیل(عدم رعایت شئونات اسلامی)، (کشف حجاب مشتریان یا متصدیان)، (عدم رعایت عفاف و حجاب) عنوان شده است. 

در حالی واحدهای صنفی بسیاری ذیل عناوین مذکور از سوی اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی و با دستور قضایی پلمب می شود که نعمت احمدی، وکیل پایه یک دادگستری در تشریح این موارد اعلام کرد:”پلمب واحدهای صنفی به نام مقابله با حجاب، قانونی نیست. طبق قانون باید جرم و مجازات با هم متناسب باشد. قانونگذار هنوز جرمی را تعریف نکرده که بر مبنای آن واحدها به دلیل بد حجابی مجازات شوند.” 

در ادامه نیز، کامبیز نوروزی، حقوقدان نیز در تائید صحبت‌های نعمت احمدی افزود:”هیچ قانونی وجود ندارد که بر مبنای آن واحدهای صنفی تحت عنوان عدم رعایت حجاب پلمب شوند.”

او می‌افزاید:”این اتفاقی که در هفته‌های اخیر رواج گرفته است و مرتبا شاهد تعطیلی واحدهای صنفی با عنوان عدم رعایت حجاب مشتریان واحدهای صنفی هستیم، غیرقانونی است. هیچ دستگاهی مجاز نیست تحت چنین عناوینی دست به تعطیلی واحد صنفی بزند.”

ممانعت از اشتغال و پلمب واحدهای صنفی با عنوانی تحت موارد ذکر شده و حتی مصادیق مشابه آن از قبیل(رقص بانوان بدون حجاب)، (رعایت نکردن حجاب اسلامی) به مثابه سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرو ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، است بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید می کند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: