یک شنبه , ۰۷ خرداد , ۱۴۰۲
یکشنبه, می 28

پلمب ۶۰ واحد صنفی در ۲ استان و اخطار پلمب و تذکر به ۲۱۹ واحد صنفی دیگر

0
100

حقوق بشر در ایران ـ امروز چهارشنبه ۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، ماموران اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی در استانهای کرمانشاه و خراسان رضوی، در مجموع ۶۰ واحد صنفی را پلمب کردند. همچنین برای ۱۵۸ واحد صنفی تذکر شفاهی و برای ۶۱ واحد صنفی دیگر هم در استان کرمانشاه و خراسان رضوی اخطار پلمب صادر شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، روز سه شنبه ۵ اردیبهشت ما ۱۴۰۲، علی اکبر جاویدان، فرمانده انتظامی استان کرمانشاه از پلمب دستکم ۴۵ واحد صنفی، صدور اخطار پلمب برای ۶۱ واحد صنفی دیگر و ارائه تذکر شفاهی به ۸۳ واحد صنفی در استان کرمانشاه در راستای اجرای طرح موسوم به (عفاف و حجاب) خبر داد. 

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه در تشریح این خبر گفت:”در طرح عفاف و حجاب که از ۲۶ فروردین با دستور فرمانده کل فراجا همزمان با سراسر کشور در کرمانشاه آغاز شد تاکنون ۴۵ واحد صنفی (متخلف) به علت (عدم رعایت مقررات)، پلمب شدند.”

وی ضمن اعتقاد به نتیجه بخش بدون سرکوب و ارعاب بر علیه شهروندان در ادامه نیز مدعی شد:”اداره نظارت بر اماکن عمومی پلیس با همکاری سایر دستگاههای مسئول طرح بازدید و بازرسی از واحدهای صنفی مختلف را از آغاز اجرای طرح عفاف و حجاب کلید زده و در همین راستا به ۸۳ واحد و صدور اخطار پلمب برای ۶۱ واحد صنفی دیگر بود.” 

در خبری دیگر به نقل از خبرگزاری ایلنا، امروز چهارشنبه ۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، سرتیپ محمدکاظم تقوی، فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی، از پلمب ۱۵ واحد صنفی و و ارائه تذکر به ۷۸ واحد صنفی دیگر به علت آنچه که از آن (عدم رعایت حجاب و عفاف) در سطح شهر مشهد یاد کرد خبر داد. 

وی در جمع خبرنگاران اظهار کرد:”تا کنون از بیش از ۱۵۰۰ واحد صنفی بازدید شده و از این مجموع به ۷۸ واحد صنفی تذکر و همچنین ۱۵ واحد صنفی دیگر نیز به دلیل (عدم رعایت عفاف و حجاب)، پلمب شد.” 

در حالی واحدهای صنفی بسیاری ذیل عناوین مذکور از سوی اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی و با دستور قضایی پلمب می شود که نعمت احمدی، وکیل پایه یک دادگستری در تشریح این موارد اعلام کرد:”پلمب واحدهای صنفی به نام مقابله با حجاب، قانونی نیست. طبق قانون باید جرم و مجازات با هم متناسب باشد. قانونگذار هنوز جرمی را تعریف نکرده که بر مبنای آن واحدها به دلیل بد حجابی مجازات شوند.” 

در ادامه نیز، کامبیز نوروزی، حقوقدان نیز در تائید صحبت‌های نعمت احمدی افزود:”هیچ قانونی وجود ندارد که بر مبنای آن واحدهای صنفی تحت عنوان عدم رعایت حجاب پلمب شوند.”

وی همچنین افزود:”این اتفاقی که در هفته‌های اخیر رواج گرفته است و مرتبا شاهد تعطیلی واحدهای صنفی با عنوان عدم رعایت حجاب مشتریان واحدهای صنفی هستیم، غیرقانونی است. هیچ دستگاهی مجاز نیست تحت چنین عناوینی دست به تعطیلی واحد صنفی بزند.”

ممانعت از اشتغال و پلمب واحدهای صنفی با عنوانی تحت موارد ذکر شده و حتی مصادیق مشابه آن از قبیل(رقص بانوان بدون حجاب) و (رعایت نکردن حجاب اسلامی) به مثابه سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرو ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، است بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید می کند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: