یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

تعلیق عضویت ۱۲ شهروند از کتابخانه ملی و پلمب یک داروخانه در پی کشف حجاب صاحب آن

0
82

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۷بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموران نیروی انتظامی در تهران، یک داروخانه را به علت(کشف حجاب) مُول داروخانه پلمب کردند. همچنین، عضویت ۱۲ نفر از شهروندان به علت (عدم رعایت حجاب) در کتابخانه ملی ایران تعلیق شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، روز چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، داروخانه در منطقه تهرانپارس به دلیل آنچه که (کشف حجاب مسئول داروخانه) عنوان گردید توسط ماموران نیروی انتظامی پلمب و صاحب واحد صنفی مذکور به دادگاه معرفی شد.

براساس این گزارش، پلمب داروخانه مذکور پس از آن صورت گرفت که در پی (کشف حجاب) صاحب داروخانه و بی احترامی یک زن دیگر با عنوان(امر به معروف و نهی از منکر) منجر به درگیری لفظی بین آن ۲ نفر شد.

در ادامه نیز، پس از طرح شکایت زنی که مدعی (امر به معروف) شده بود و اخذ دستور قضایی از دادستانی تهران، داروخانه مذکور به علت(کشف حجاب) صاحب آن محل کسب پلمب و برای صاحب آن نیز پرونده قضایی تشکیل شد.

در خبری دیگر، طی روزهای اخیر، عضویت ۱۲ نفر از زنان و دختران در کتابخانه ملی ایران به علت (کشف حجاب) تعلیق شد.

خبرگزاری فارس، ضمن علام این خبر در تشریح آن مدعی شد:”۱۲ نفر از کسانی که نسبت به تذکرات کتابخانه ملی بی‌اعتنایی کردند، دعوت شدند تا تعهد کتبی بدهند که رعایت می‌کنند. تا بدین لحظه ۴ نفر این تعهد را انجام داده‌اند و عضویت‌شان به حالت قبل برگشته است.”

پیش از این، گروهی از اعضای کتابخانه ملی در بیانیه‌ای اعتراضی از تعلیق زنان عضو این نهاد عمومی، به دلیل (بی حجابی) خبر داده بودند. 

ممانعت از اشتغال و پلمب امکان کسب شهروندان، به دلایلی همچون (کشف حجاب) و یا (عدم رعایت شئونات اسلامی) به مثابه سرکوب آزادی بیان و عقیده، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.