•                  
پنج شنبه , ۰۳ مهر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, سپتامبر 24

جلسه دادرسی بر پرونده صدیقه وسمقی, فعال سیاسی برگزار شد

0
90

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, جلسه سوم دادرسی بر پرونده صدیقه وسمقی, نویسنده، شاعر و پژوهشگر و از اعضای پیشین شورای شهر تهران توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, جلسه سوم دادرسی بر پرونده صدیقه وسمقی, فعال سیاسی و از اعضای سابق شورای شهر تهران در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری برگزار شد و این فعال سیاسی دفاعیات خود را از بابت اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق امضای بیانیه » به دادگاه ارائه کرد. جلسه اول و دوم در همین پرونده پیش از این و در تاریخ ۴ و ۲۴ تیر ماه سال جاری بدون حضور صدیقه وسمقی و فقط با حضور محمود علیزاده طباطبائی, وکیل مدافع صدیقه وسمقی برگزار شده بود. 

براساس اعلام یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “امروز دوشنبه صدیقه وسمقی به همراه وکیل مدافع خود محمود علیزاده طباطبائی در جلسه سوم دادرسی بر پرونده اش در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران حاضر شدند و خانم وسمقی با تنظیم یک لایحه دفاعیه بر محق خود بود در برخورداری از حق آزادی بیان « امضای بیانیه ۷۷ نفر » که بابت آن تفهیم اتهام شده تاکید کرد و در بخشی از دفاعیه خود به ایمان افشاری اعلام کرد: اصولا امضا و صدور بیانیه، ولو بیانیه اعتراضی، مصداق جرم، نه امنیتی و نه سیاسی، محسوب نمی‌شود، بلکه شهروندان بنابر تصریح قانون اساسی جمهوری اسلامی در فصل حقوق ملت دارای آزادی بیان هستند و از آنجا که جرم امنیتی واقع نشده دستگاه‌های امنیتی مانند وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه صلاحیت طرح شکایت درباره صدور بیانیه مذکور را ندارند.”

تفهیم اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به صدیقه وسمقی, شاعر، نویسنده، از اعضای هیئت علمی پیشین دانشکده الهیات دانشگاه تهران و پژوهشگر علوم اسلامی با شکایت وزارت اطلاعات و معاونت حقوقی سازمان سپاه پاسداران بر علیه این فعال سیاسی پس از امضای بیانیه ای که این فعال سیاسی به همراه ۷۶ نفر دیگر پس از بازداشتها و سرکوبهای گسترده ای که در آبان ۱۳۹۸ شکل گرفت تشکیل پرونده داده شد. 

جلسه اول دادرسی بر پرونده صدیقه وسمقی, فعال سیاسی و نویسنده در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۳۹۹, و همچنین جلسه دوم دادرسی بر پرونده این فعال سیاسی نیز در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, در محل شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران بر گزار شده بود. 

در تاریخ ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, صدیقه وسمقی, شاعر, نویسنده و فعال سیاسی ساکن تهران جهت حضور در جلسه دادرسی از سوی دادگاه انقلاب تهران فراخوانده شده بود. 

پیش از این شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه، با صدور دادنامه ای صدیقه وسمقی را از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام، عضویت در کمیته رسیدگی به امور آسیب دیدگان « که در سال ۱۳۸۸ توسط میرحسین موسوی و حسن کروبی در دفتر صدیقه وسمقی تشکیل شده » و عضویت در شورای هماهنگی راه سبز امید در مجموع  به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود. این پرونده پس از ارجاع به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران و تشکیل جلسه دادرسی در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، به ۵ سال حبس تعلیقی تغییر پیدا کرد. 

این فعال سیاسی, در تاریخ ۳۰ مهرماه ۱۳۹۶ به دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین احضار و پس از تفهیم اتهام و صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان بازداشت شده بود. این فعال سیاسی چندی بعد با تامین وثیقه مذکور بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود. 

در تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۶, صدیقه وسمقی، شاعر، نویسنده، اسلام پژوه و از اعضای پیشین شورای شهر تهران که هنگام بازگشت به‌ کشور در فرودگاه خمینی برای ساعاتی بازداشت شده بود. بازداشت خانم وسمقی در حالی صورت گرفته که وی به طور غیابی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران در پی شکایت وزارت اطلاعات از این فعال سیاسی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

او در دادگاهی ۱۲ دقیقه‌ای به ریاست قاضی مقیسه محاکمه و در ابتدا قرار وثیقه سه میلیاردی برای او صادر شد. پس از آن مبلغ قرار به یک میلیارد کاهش یافت؛ اما در نهایت با تغییر رای رییس دادگاه قرار بازداشت برای او صادر و به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود.

صدیقه وسمقی در زمان حضور در خارج کشور، به طور غیابی از سوی دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس محکوم شده بود.

خانم وسمقی در سال ۲۰۱۱ از ایران خارج و به عنوان استاد میهمان در دپارتمان اسلام‌شناسی دانشگاه جورج آگوست گوتینگن آلمان مشغول به فعالیت شده بود.

وسمقی به دعوت دانشگاه گوتینگن آلمان برای تدریس در دپارتمان اسلام شناسی آن دانشگاه در فروردین ۱۳۹۰ به خارج از کشور آمد و پس از ۱ سال به سوئد دعوت شد. او نویسنده مهمان شهر فرهنگی و دانشگاهی اوپسالا بود و با دانشکده حقوق دانشگاه اوپسالا همکاری آموزشی و پژوهشی داشت.

وی در این مدت ۲ کتاب بنامهای “حتما راهی هست” و “بازخوانی شریعت را منتشر کرد.

او پس از اتمام کتاب آخر خود علیرغم دعوت دانشگاه های متعدد از وی جهت همکاری علمی، قصد خود برای بازگشت به کشور را اعلام و گفته بود: “از ابتدا که به صورت قانونی به خارج از کشور آمدم قصد ماندن نداشتم و پس از انتشار کتاب اخیرم به ایران باز خواهم گشت”. 

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات امنیتی و سیاسی بر علیه آنها ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: