•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

اعاده دادرسی بر پرونده سپیده فرح آبادی, فعال مدنی توسط دیوان عالی کشور رد شد

0
1126

حقوق بشر در ایران – پس از رد درخواست اعاده دادرسی بر پرونده “سپیده فرح‌آبادی«فرهان»”, فعال مدنی, ساکن تهران, وی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق بطور قطعی محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۴ شهریور ماه ۱۳۹۸,”سپیده فرح‌آبادی«فرهان»”, فعال مدنی, ساکن تهران, پس از رد درخواست اعاده دادرسی بر پرونده خود که پیش از این توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران این فعال مدنی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود این فعال مدنی با تائید مجدد حکم صادره توسط دادگاه بدوی و تجدیدنظر, طی روزهای آینده به دایره اجرای احکام مراجعه کند. 

براساس این گزارش, دیوان عالی کشور, با رد درخواست اعاده دادرسی بر پرونده “سپیده فرح آبادی”, حکم صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, به ریاست”احمد زرگر”, را عینا تائید کرد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر؛ “سپیده فرح آبادی«فرهان»”, از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب علیه امنیت کشور” نیز به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم عینا توسط دیوان عالی کشور هم تائید شد. 

در مرحله بدوی, سپیده فرح آبادی«فرهان», در تاریخ ۱۶تیرماه ۱۳۹۷, پس مراجعه به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, متوجه شده بود که توسط  “ماشالله احمدزاده”, بصورت غیابی و بدون هیچگونه اطلاع رسانی به وی برای حضور در جلسه دادرسی طی دادنامه صادره به تاریخ ۳ تیرماه ۱۳۹۷, از بابت اتهامات مذکور به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است!

سپیده فرح آبادی«فرهان», فارغ التحصیل رشته معماری در جریان تجمعات اعتراضی به تاریخ ۱۲دی ماه ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین, در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات تحت بازجوئی قرار گرفت و در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی, در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۶ بهمن ماه ۱۳۹۶, با انتشار گزارشی از محرومیت سپیده فرح آبادی«فرهان», از دسترسی به وکیل در طی دوران بازجوئی و تشکیل پرونده را اطلاع رسانی کرده بود. 

بیش از ۷۱ شهر در جریان تظاهرات سراسری در ایران شرکت کردند که در تمام این شهرها، نیروهای امنیتی، نظامی و شبه‌نظامی با به‌کارگیری خشونت دست به سرکوب شهروندان معترض زدند.

نیروهای امنیتی از تاریخ ۷ دی‌ماه ۱۳۹۶ بازداشت شهروندان معترض را آغاز کردند و تا پایان این دور از اعتراضات بیش از ۳۷۰۰ نفر در تهران و سایر شهرهای ایران بازداشت شدند. 

در اعتراضات سراسری روز نهم دی ماه در ایران، دانشجویان دانشگاه تهران و امیرکبیر (پلی تکنیک) با جمعیت معترض در تهران همراه شدند و شعارهایی مانند اصلاح طلب اصولگران، دیگه تمومه ماجرا, دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد، دانشجو، کارگر، اتحاد اتحاد سر دادند. دانشجویان خوابگاه دانشجویی ,«کوی دانشگاه تهران» نیز در شب ۹ دی ماه ۱۳۹۶ با شعارهایی مانند “کار، نان، آزادی” برای ساعاتی در محوطه این مجتمع خوابگاهی تجمع کرده بودند. 

سرکوب فعالان مدنی و اعمال محدویتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر حق ازادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حقوق شهروندی از جمله حق کار نیز در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشرنیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار میگیریند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.