•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

گزارشی از آخرین وضعیت شبنم آشوری، فعال رسانه ای در بازداشت

0
615

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۹، شبنم آشوری، روزنامه نگار، در سلول انفرادی، بند۲الف سپاه واقع در زندان اوین تحت بازجوئی قرار دارد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۹، شبنم آشوری، روزنامه نگار و مدیر مسئول نشریه آگاهنامه، در حالی که از حق درمان محروم مانده در سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین تحت بازجوئی قرار دارد. 

براساس اعلام کانال تلگرامی نشریه آگاهنامه: “شبنم آشوری در بازداشتگاه ۲ الف زندان اوین در اختیار سازمان اطلاعات سپاه است. این فعال رسانه ای سابقه بیماری گوارشی دارد و نگهداری ایشان در شرایط بازداشت باعث بروز مشکلات جسمانی جبران ناپذیری خواهد شد.”

این فعال رسانه ای و روزنامه نگار، در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود و خانواده وی از مکان نگهداری و ارگان بازداشت کننده وی هم بی اطلاع بودند. 

سرکوب فعالان فضای مجازی ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایرانمجله آگاهنامهمحاکمه روزنامه نگارانمطبوعاتمطبوعات ایرانمطبوعات در ایراننقض حقوق فعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگاراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننشریه آگاهنامهآزادی مطبوعات در ایرانآزادی بیان در مطبوعاتآزادی روزنامه نگاران در ایراناحضار و بازجوئی روزنامه نگارانبازجوییبازجوئیبازداشتبازداشت فعالان رسانه ایبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شبنم آشوریبازداشتگاهتفتیش منازل روزنامه نگارانتهدید روزنامه نگاران در ایرانتوقیف مطبوعات در ایراندادگاه مطبوعاتدادگاه مطبوعات در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران آزادروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب مطبوعاتسرکوب مطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیشبنم آشوری روزنامه نگار

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: