•                  
پنج شنبه , ۰۸ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 29

بازداشت شادمان بنی بشر, شهروند ساکن سنندج توسط نیروهای امنیتی

0
282

حقوق بشر در ایران – روز پنج شنبه ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, ماموران اداره اطلاعات شهرستان سنندج, شادمان بنی بشر, فعال محیط زیست ساکن این شهرستان را در حالی که در خیابان تردد می کرد پس از بازداشت و ضبط وسائل شخصی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, روز پنجشنبه ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, شادمان بنی بشر, فعال محیط زیست ساکن سنندج, توسط ماموران اداره اطلاعات در خیابانی در این شهرستان بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در سنندج منتقل شد. 

براساس این گزارش: “ماموران اداره اطلاعات سنندج پس از بازداشت شادمان بنی بشر, فعال محیط زیست و از اعضای گروه کوهنوردی « چل‌چمهوی » وی را به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل کردند و پس از ۱ روز بی خبری وی روز جمعه طی تماسی با خانواده اش از بازداشت خود توسط نیروهای امنیتی خبر داد”. 

از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به این شهروند تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: