•                  
شنبه , ۱۵ آذر , ۱۳۹۹
شنبه, دسامبر 5

محکومیت شهاب الدین نظری, فعال سیاسی به تحمل حبس تعزیری در دادگاه تجدیدنظر

0
197

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر با صدور دادنامه ای شهاب الدین نظری, فعال مدنی ساکن تهران را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۰اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شهاب الدین نظری, فعال مدنی اهل خوزستان و ساکن تهران از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از صدور در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه سالجاری طی هفته گذشته این فعال سیاسی ابلاغ شد. این حکم در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب صادر شده بود و در مرحله تجدیدنظرخواهی با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی که “برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر با حضور متهم و وکیل مدافع وی تاکید می کند” مورد بررسی و تائید قرار گرفت. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: “شهاب الدین نظری, فعال سیاسی که بیش از ۱۱ سال هست که سابقه فعالیتهای سیاسی و مدنی دارد و در دوران دانشجویی و پس از آن نیز فعال بوده با رای شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب تهران به ۱ سال حبس محکوم شد”.

این منبع مطلع در ادامه افزود: “صدور این حکم به دلیل فعالیتهای شهاب الدین نظری که شامل مصاحبه با رسانه های داخل ایران, فعالیتهای حزبی و همچنین فعالیت در فضای مجازی و افشاگری از سوء مدیریت و فساد مدیران در استان خوزستان و کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در شهرستان شوش بود در پی شکایت اطلاعات سپاه پاسداران از آن بعنوان جرم یاد شد”. 

لازم به ذکر است, پیشتر و در مرحله بدوی نیز پرونده شهاب الدین نظری, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه مورد بررسی قرار گرفته بود و این فعال سیاسی از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

این فعال سیاسی در سال ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل شخصی وی در تهران پس از ضرب و شتم و تفتیش منزل و ضبط وسائل در همان زمان ابلاغیه ای را دریافت و ۵ روز بعد با مراجعه به شعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهران پس از طی مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

مجموعه دلایل بازداشت و تفهیم اتهام فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافساد و رانت‌خواریفعال مدنی در ایرانفعال سیاسی شهاب الدین نظریفعالیت تبلیغی علیه نظامفعالان ساسی در ایرانفعالان صنفی دانشجویانمحمد مقیسهمحمدمقیسهمحمدمقیسه دادگاه انقلاب تهراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنی شهروندان در ایراناحضار و بازپرسیاحضار و بازجوئیاحضار بازپرسیاخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناستان خوزستاناصلاح طلباصلاح طلباناطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبازجوئی در اداره اطلاعاتبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانتبلیغ علیه نظامحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایراندادگاه انقلاب تهرانسپاه پاسدارانسرکوب فعال مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب نسل جوانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب جنبشهای دانشجوئی در ایرانشهاب الدین نظریشهاب الدین نظری فعال مدنیشهاب الدین نظری فعال سیاسیشعبه 28 دادگاه انقلاب تهرانشعبه 3 بازپرسیشعبه 36شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه ۲ بازپرسی زندان اوینشعبه ۲۸ نقض حقوق شهروندی در ایرانشعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: