•                  
چهارشنبه , ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 21

شهرام فرهادی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج پیش از اتمام حبس آزاد شد

0
198

حقوق بشر در ایران – روز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, شهرام فرهادی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج در راستای آزادسازی زندانیان سیاسی بر طبق بخشنامه اخیر قوه قضائیه بطور مشروط آزاد شد. اعطای آزادی مشروط به این زندانی سیاسی به این معنی است که در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس تعزیری که بواسطه عفو مشروط آزاد شدند را هم سپری کنند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, شهرام فرهادی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج که بیش از ۱ سوم از مجموع حبس تعزیری خود را سپری کرده بود در راستای اعطای عفو مشروط آزاد شد. اعطای آزادی مشروط به این فعال مدنی در حالی صورت گرفته که چنانچه زندانی پس از آزادی به جرمی مرتکب شود علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس را که با آزادی مشروط آزاد شده سپری کند.

اعطای آزادی مشروط به شهرام فرهادی, بر مبنای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای آزادسازی زندانیان سیاسی و عقیدتی با محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و یا کمتر بوده صورت گرفته است. در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور مورد تائید علی خامنه ای قرار گرفت.

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰سال باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود.

براساس این گزارش, شهرام فرهادی, در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۷, جهت اجرای حکم حبس تعزیری ۴ ساله خود بازداشت و به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود.

این شهروند اهل سنندج, در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۶, از بابت اتهام “همکاری با احزاب کورد مخالف نظام”, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی, به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. پس از اعتراض وی به حکم صادره توسط دادگاه بدوی پرونده وی توسط شعبه ۴ دادگاه تجدید نظر استان کردستان مورد بازبینی قرار گرفت و حبس این فعال مدنی به ۲ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

شهرام فرهادی، فعال مدنی و از اعضای انجمن‌های محیط زیستی و کمپین های مربوط به جمع آوری کمک‌های مردمی به مردم شنگال و زلزله زدگان استان کرمانشاه در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۶ هنگام انتقال کمک‌های مردمی به زلزله زدگان کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 

برچسب هافعال مدنیفعالان مدنیفعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانآزادی زندانی سیاسیاحزاباحزاب مخالف نظاماحزاب مسلحاحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب مسلح کرداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیبخشنامه عفو مشروطزندان مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندج در کردستانزندان سنندجزندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیعفو مشروطعفو مشروط به زندانیانعفو مشروط زندانیان سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: