•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

بازداشت چهار شهروند بهائی ساکن اصفهان جهت اجرای حکم حبس

0
439

صبح روز  شنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۷, چهارتن از شهروند ان بهائی ساکن اصفهان بنام‌های منوچهر رحمانی، فرزاد همایونی، سهراب نقی پور و محسن مهرگانی در منزل شخصی خود بازداشت و به زندان مرکزی این شهر منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷، چهار شهروند بهایی که از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب مجموعاً به ۱۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم‌شده بودند.

 حکم این افراد در شعبه ۲۳ دادگاه تجدید نظراستان اصفهان در تاریخ ۲۴ اردیبهشت عینا تائید شده بود. حقوق بشر در ایران روز شنبه ۱۵ دی ماه و طی دو گزارش از بازداشت چهار تن از شهروندان بهائی ساکن اصفهان اطلاع رسانی کرده بود.

 بنقل از یک منبع نزدیک به این شهروندان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید بازداشت این شهروندان جهت اجرای حکم حبس گفت, با توجه به حکم صادره در شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان که در آبان‌ماه سال گذشته صادر شده بود سهراب نقی پور به ۵ سال حبس تعزیری و محسن مهرگانی، منوچهر رحمانی و فرزاد همایونی هر کدام به ۲۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

لازم به ذکر است که این چهار شهروند بهایی ساعت ۸ صبح روز گذشته توسط نیروهای امنیتی در منازل شخصی بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان منتقل شده‌اند. بازداشت این چهار شهروندان بهائی در اصفهان در حالی صورت می‌گیرد که طی روزهای گذشته ۹ شهروند بهائیِ بازداشتی در زندان اصفهان به ۴۸ سال حبس تعزیری محکوم‌شده‌اند.

حکم زندان ۹ شهروند بهائی بازداشت شده در بهارستان اصفهان که مهرماه سال جاری از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب این شهر به احکام زندان محکوم شده بودند، در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شده است و این شهروندان میبایست جهت اجرای حکم حبس خود را به مراجع قضائی معرفی نمایند.

بر اساس حکم صادره در دادگاه بدوی، “افشین بلبلان، سهام آرمین، میلاد داوردان، فرهنگ صهبا و انوش راینه” هر کدام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و “بهاره زینی (سبحانیان)، فوژان رشیدی و سپیده روحانی” هر کدام به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

علی ثانی دیگر هم‌پرونده‌ای این ۸ شهروند بهایی است که همزمان با این شهروندان بازداشت و در شعبه اول دادگاه انقلاب استان اصفهان به اتهام «عضویت در تشکیلات غیر قانونی بهایی» به تحمل ۵ سال و از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق تبلیغ آیین بهایی» به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود؛ او علاوه بر ۶ سال حبس طبق این حکم به مدت ۵ سال نیز از حرفه فروش و کرایه محصولات فرهنگی محروم شده است؛ آقای ثانی پیش از بازداشت به فروش محصولات فرهنگی مشغول بوده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: