•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

بازداشت یک شهروند ساکن سردشت توسط نیروهای امنیتی

0
97

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱ شهریور ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی شهرستان سردشت یک شهروند ساکن این شهرستان بنام شیرکو سیاوشی را پس از ضرب و جرح و تفتیش منزل بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, طی روزهای اخیر, شیرکو سیاوشی, متولد: ۱۳۶۶, فرزند: محمد, اهل شهرستان سردشت, توسط نیروهای امنیتی این شهرستان پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

گفته می شود شیرکو سیاوشی, در زمان بازداشت توسط ماموران امنیتی مورد ضرب و جرح قرار گرفته و پس از تفتیش منزل وسائل شخصی این شهروند ساکن سردشت توسط ماموران امنیتی ضبط شد. 

از دلایل این بازداشت و اتهامات منتسب شده به شیرکو سیاوشی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست اما در این گزارش اشاره شده که وی پیش از این به مسیحیت گرایش پیدا کرده بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق شهروندیبازجوئینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشت شهروندانسرکوب شهروندانبازداشت شهروندان کرداحزاب کورد در ایراناحزاب کوردحقوق شهروندی در ایرانارتباط با احزاب کوردبازداشت شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایراناحزاب کوردیسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کوردی در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کوردیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمارتباط با احزاب کوردیسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایرانحقوق شهروندی درایراناحزاب کورد سیاسیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورذسرکوب شهروندان کردکردستان احزاب کوردیاحزاب کورد مخالف نظامسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان در ایارنحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیاحزاب کورد مخالفسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانبازداشت شهروندان کورد در ایرانسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامبازداشت و سرکوب آزادی بیاناحزاب کوردستانهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیبازجویی در اداره اطلاعاتنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهعضویت در احزاب کوردحقوق نقض حقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندان کوردورد احزاب کوردنقض حقوق شهروندان کرد در ایراناحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاداره اطلاعات شهرستان سردشتشیرکوسیاوشیشیرکو سیاوشیبازداشت شیرکوسیاوشیبازداشت شهروندان کورد در سردشت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: