•                  
جمعه , ۰۸ مرداد , ۱۴۰۰
جمعه, جولای 30

بازداشت بیش از ۴ شهروند اهل سنت ساکن دزفول توسط نیروهای امنیتی

0
165

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱شهریور ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی شهرستان دزفول چند تن از شهروندان اهل سنت ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق  بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, سعد حمدانى، جاسم شلاكه، سامى عنافجه و مجيد موسوى, به همراه چند تن دیگر از شهروندان اهل سنت ساکن شهرستان دزفول بدون ذکر دلیل و تفهیم اتهام توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر در گفتگو با گزارشگر حقوق  بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “روز سه شنبه ۲۸ مرداد ماه ماموران امنیتی با یورش هماهنگ به منازل مسکونی شهروندان در شهرستان دزفول بیش از ۴ تن از شهروندان اهل سنت ساکن این شهر را بازداشت کردند. از میان افراد بازداشت شده هویت سعد حمدانى،جاسم شلاكه، سامى عنافجه و مجيد موسوى, احراز شده اما افراد دیگری هم در میان بازداشت شدگان هستند که هنوز هویت آنها شناسائی نشده است”. 

این فعال حقوق بشر در ادامه افزود: “افراد بازداشت شده به مکانی نامعلومی منتقل شدند و خانواده های آنها از وضعیت آنها بی خبر هستند. از دلایل این بازداشت و اتهامات هیچ یک از این افراد اطلاعی در دسترس نیست”. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اهل سنت در ایرانمدارس علوم دینی اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندان اهل تسنننقض حقوق شهروندان اهل سنتنمازخانه شهروندان اهل سنتپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیاقلیت اهل سنت در ایراناهل سنت در ایراناهل سنت در ایرانشهراهل سنت در استان خوزستاناهل سنت در جمهوری اسلامیاهل سنت در خوزستاناحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایراناحضار و شهروندان اهل سنتبازداشت و شهروندان اهل تسننبازداشت جاسم شلاکهبازداشت در استان خوزستانبازداشت سامی عنافجهبازداشت سعد حمدانیبازداشت سعدحمدانیبازداشت شهروندن کوردبازداشت شهروندان اهل تسننبازداشت شهروندان اهل تسنن در ایرانبازداشت شهروندان اهل سنتبازداشت شهروندان اهل سنت در ایرانبازداشت شهروندان اهوازیبازداشت شهروندان عرببازداشت شدگان استان خوزستانجاسم شلاکهحقوق شهروندیحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحقوق شهروندان ایرانزندانیان اهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانسامی عنافجهسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندن در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان سنیسرکوب شهروندان سنی مذهبسرکوب شهروندان سنی مذهب در ایرانسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب یسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانسرکوب شهروندان عرب زبان ایرانسعد حمدانیسعدحمدانیشهروندان اهل تسننشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنت ایرانشهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان اهوازشهروندان اهوازی در ایرانشهروندان ایرانشهروندان استان خوزستانشهروندان دزفولیشهروندان سنی مذهبشهروندان سنی مذهب در ایرانشهروندان سنی مذهب در جمهوری اسلامیشهروندان سنی مذهب در سیستان و بلوچستانشهروندان عربشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب زبانشهرستان دزفول

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: