•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

احضار شیراحمد شیرانی، زندانی سیاسی به دادگاه انقلاب اردبیل

0
579

شیراحمد شیرانی، زندانی سیاسی محبوس در بند ۷ زندان مرکزی اردبیل در حالی که نهمین سال از دوره محکومیت حبس ۲۲ ساله خود را در این زندان توام با تبعید سپری میکند از بابت پرونده مفتوحه ای که در دو بخش برای وی گشوده شده است, در بخش دوم از این پرونده با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به دادگاه انقلاب اردبیل احضار شده است. در روزهای پایانی سال گذشته این زندانی سیاسی، از بابت بخش اول همین پرونده توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو اردبیل به ریاست قاضی عباس فیض الهی، محاکمه و از اتهام مطروحه تبرئه شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده شیر احمد شیرانی زندانی سیاسی تبعیدی محبوس در بند ۷ زندان مرکزی اردبیل در بخش دوم پرونده ای که برای این زندانی سیاسی با اتهام فعالیت تبلیغ علیه نظام باز شده است در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ توسط شعبه یک دادگاه انقلاب اردبیل برگزار خواهد شد.  لازم به توضیح است که با توجه به احضاریه ای که در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۹۷  به این زندانی سیاسی ابلاغ شده است، از او خواسته شده راس ساعت ۱۰ صبح تاریخ مقرر از بابت اتهام مطروحه “فعالیت تبلیغی علیه نظام” در این جلسه حاضر شود. حقوق بشر در ایران در تاریخ ۶ فروردین ۱۳۹۸ طی گزارشی از ابلاغ تاریخ برگزاری دادگاه برای محمدصابر ملک رئیسی دیگر هم پرونده ای شیراحمد شیرانی در همین تاریخ و از بابت همین اتهام به این شعبه احضار شده است. لازم به یادآوری است شیراحمد شیرانی که در تاریخ ۲ دی ماه پس از ۱۲ روز بازجویی در این خصوص به بند بازگردانده شده بود، در تاریخ ۵ دی ماه به قرنطینه این زندان تبعید شد. همچنین محمدصابر ملک رئیسی در تاریخ ۳ دی‌ماه سال جاری با دستور قضایی به قرنطینه زندان تبعید شده بود.

در تاریخ ۲ و ۳ بهمن ماه، این دو زندانی پس از احضار به دفتر قاضی ناظر بر زندان با گشایش پرونده جدیدی در زندان روبرو شده و تحت عنوان “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” از طریق نشر اخبار خود و سایر زندانیان در “شبکه‌های معاند در جهت تخریب نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. پرونده این دو زندانی پس از تفهیم اتهام با تعیین قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون ریالی به دادگاه ارجاع شد و نهایتاً طی روزهای شنبه و یکشنبه ۴ و ۵ اسفندماه به دادگاه منتقل و مجددا به قرنطینه بازگردانده شده بودند.

لازم به ذکر است در این پرونده که دو متهم آن این دو زندانی سیاسی هستند، محمدصابر ملک رئیسی دیگر هم پرونده‌ای آقای شیرانی با شکایت رئیس زندان اردبیل یعقوب سرباز جدا، از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر” برابر با ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

هر دو نفر این افراد پس از گذشت بیش از ۸۰ روز نگهداری در قرنطینه، طی هفته پایانی سال گذشته به بند ۷ این زندان بازگردانده شده‌اند.

شیراحمد شیرانی، ۳۵ ساله، فرزند چاکر، اهل زاهدان و ساکن تهران، در تاریخ ۱۳ خرداد ۸۹ توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به مدت ۲ سال در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مورد بازجویی و شکنجه قرار داشته است. وی نهایتا در یک دادگاه پر ابهام به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق محاربه به تحمل ۲۲ سال حبس در تبعید محکوم شد.

پیرامون محمد صابر ملک رئیسی، فرزند دادعلی و اهل چابهار استان سیستان و بلوچستان که در حال تحمل دوران محکومیت ۱۵ سال حبس در تبعید خود است در تاریخ دوم مهر ماه ۱۳۸۸در سن ۱۵ سالگی بازداشت و پس از یک سال از بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان به زندان زاهدان و پس از محاکمه به زندان اردبیل تبعید شده است.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.