•                  
سه شنبه , ۲۹ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 20

محکومیت سیروان رحیمی, شهروند اهل دهگلان به تحمل حبس تعزیری

0
194

حقوق بشر در ایران – روز شنبه ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, دادگاه انقلاب سنندج, که پیش از این سیروان رحیمی, فعال محیط زیست و شهروند اهل دهگلان از توابع شهرستان سنندج را مورد محاکمه قرار داده بود وی را به تحمل ۱ سال و ۱ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز شنبه ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, سیروان رحیمی, فعال محیط زیست و شهروند اهل شهرستان دهگلان واقع در استان کردستان, به تحمل ۱۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد. پس از ابلاغ حکم صادره این شهروند درخواست تجدید نظر خواهی خود را به حکم صادره به دادگاه ارائه کرد. 

بنقل از یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر گفت: “اتهامات مطروحه علیه سیروان رحیمی، مرتبط با یکی از احزاب کورد مخالف نظام می باشد”. 

لازم به ذکر است, سیروان رحیمی, در تاریخ ۶ مهرماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان دهگلان بازداشت و پس از آن به بازداشتگاه این ارگان امنیتی جهت بازجوئی و تشکیل پرونده منتقل شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده در تاریخ ۱۴ اسفند ماه سالجاری با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

این شهروند اهل دهگلان, پیش از این نیز در سال ۱۳۹۶ پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان تحت بازجوئی قرار گرفته بود. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال محیط زیستفعال محیط زیست در ایراننقض حقوق بشر در ایرانهمکاریهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب اپوزیسیونهمکاری با گروه‌های ضد نظامهمکاری با احزاب مخالف نظامهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب اپوزیسیونهمکاری در احزاب مخالف نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظامحبس تعزیریحزب دموکرات کردستاندادگاه انقلاب سنندجدادگاه انقلاب صدور حکم حبسسیروان رحیمیسیروان رحیمی فعال محیط زیستسیروان رحیمی بازداشتسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان سنندجشعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندجشعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان کردستانشعبه ۲ دادگاه انقلاب سنندجصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: