•                  
سه شنبه , ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, مارس 31

صدور حکم حبس برای علی مظفری, فعال دانشجوئی

0
266

حقوق بشر در ایران – دادگاه تجدیدنظر استان تهران, با صدور حکمی, علی مظفری, فعال دانشجویی را به تحمل ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. وی پیش از این توسط دادگاه بدوی به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از امتداد, علی مظفری, فعال دانشجوئی که پیش از این از سوی دادگاه بدوی به تحمل ۸ سال حبس تعزیری از بابت ۲ اتهام محکوم شده بود پس محاکمه توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکومیت حبس به وی ۳۰ ماه تقلیل پیدا کرد. 

براساس این گزارش؛ علی مظفری, فعال دانشجوئی در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری, “توهین به رهبری” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال ممنوع الخروجی و محرومیت از فعالیت سیاسی، حضور در احزاب و دسته جات سیاسی ،فضای مجازی، رسانه ها و مطبوعات محکوم شده بود که در راستای اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی ۵ سال از مدت محکومیت حبس وی لازم الاجرا بود که با ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران این محکومیت از ۸ سال به ۲ سال و نیم کاهش پیدا کرد. 

علی مظفری در جریان, تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶, به همراه ۴۳ تن از دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویی بازداشت‌ شده‌ بود؛ شماری از این دانشجویان پس از این بازداشت شدگان به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گشتند.

در اعتراضات سراسری روز نهم دی ماه در ایران، دانشجویان دانشگاه تهران و امیرکبیر (پلی تکنیک) با جمعیت معترض در تهران همراه شدند و شعارهایی مانند اصلاح طلب اصولگران، دیگه تمومه ماجرا, دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد، دانشجو، کارگر، اتحاد اتحاد سر دادند. دانشجویان خوابگاه دانشجویی ,«کوی دانشگاه تهران» نیز در شب ۹ دی ماه ۱۳۹۶ با شعارهایی مانند “کار، نان، آزادی” برای ساعاتی در محوطه این مجتمع خوابگاهی تجمع کرده بودند. 

سرکوب فعالان دانشجوئی در ایران, مصداق بارز و آشکار نقض حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار آزادانه و بدون مزاحمت و ملاحظات مرزی افکار و عقاید و نظریات آنها به هر طریق ممکن تاکید کرده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: