•                  
جمعه , ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹
جمعه, ژوئن 5

تائید احکام صادره بر علیه ۱۴ فعال هنری توسط دادگاه تجدید نظر تهران

0
214

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, به ریاست ” احمد زرگر”, حکم ۱ سال حبس تعزیری برای ۶ خواننده زن و ۸ خواننده مرد که بواسطه ساخت یک کلیپ مشارکت داشتند را تائید کرد و حکم صادره به وکلای این افراد ابلاغ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از بی بی سی, شش خواننده زن و ۸ خواننده مرد که پیش از این به جهت ساختن یک کلیپ از بابت اتهام “فعالیت غیرمجاز در امور سمعی و بصری و مشارکت در ساخت آثار موسیقی و تصاویر مبتذل و انتشار آن از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای ضد نظام” توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند طی روزهای گذشته توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر” عینا تائید و حکم صادره به وکلای مدافع این افراد ابلاغ شد. 

براساس این گزارش, یکی از متهمان که با نام هنری “فرآواز” در عرصه خوانندگی موسیقی سبک جاز فعالیت می‌کند، اکنون ساکن آلمان است و در گفتگو با بی‌بی‌سی حکم خود را تایید کرده است.

به گفته “فراواز”، پرونده قضایی او و ۵ تن دیگر از خواننده زن، “بدون اینکه با هم دیگر همکاری قبلی داشته باشند” در قالب یک پرونده در تابستان ۱۳۹۵ و در دادسرای فرهنگ و رسانه تهران تشکیل شده بود. بازپرس وقت این پرونده جمعی، “بیژن قاسم زاده” بوده است. قاسم‌زاده که پیشتر دستور فیلتر تلگرام را هم صادر کرده بود، در حدود ۲ هفته پیش به اتهام فساد مالی بازداشت شد. او بازپرس پرونده “امیرحسین مقصودلو ” مشهور به “تتلو” هم بود.

در تصویر متن حکم صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر” تجدیدنظرخواهی متهمان به این دلیل که “اعتراض موجه و مستدلی ارائه نشده” توسط دادگاه تجدیدنظر رد شده است.

دادگاه تجدیدنظر تهران به جز تایید حکم ۱ سال حبس تعزیری برای این ۱۴ نفر، برای یک متهم مرد دیگر این پرونده مجازات ۹ میلیون تومان جریمه نقدی نیز صادر کرده است. 

بنابر آنچه در حکم دادگاه تجدیدنظر آمده از مجموع ۱۵ متهم، تنها ۴ نفر از آنها در جریان این پرونده وکیل اختیار کرده بودند و ۱۱ نفر دیگر شخصا دفاعیات خود را ارائه کرده بودند.

همچنین “فراواز فروردین”، یکی از  فعالان هنری و از متهمان این پرونده در رای دادگاه تجدید نظر که اکنون در آلمان است ضمن تائید حکم صادره بر علیه وی توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران گفت وی و دیگر اعضای این گروه برای اولین بار ۳ سال پیش از سوی دادگاه بدوی به علت “تولید موسیقی و پخش تصاویر مبتذل و پخش این تصاویر از شبکه‌های معاند” به تحمل ۱ سال زندان محکوم شده بودند اما امیدوار بودند که را صادره توسط دادگاه بدوی توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران شکسته شود.

لازم به ذکر است دستگاه قضائی حاکم بر ایران شبکه‌های تلویزیونی فارس زبان خارج از این کشور را “معاند” می‌خواند.

بنا به این گزارش تجدیدنظرخواهی متهمان به این دلیل که “اعتراض موجه و مستدلی ارائه نشد” رد شده است.

یکی از این ویدئو کلیپ‌ها با عنوان “با من برقص” که آواز آن را فراواز فروردین اجرا کرده سه سال پیش ۲۰۱۶ در ایران تهیه شده و در آن افراد مختلفی در خیابان‌های تهران یا در میانه امور عادی روزانه خود در حال رقص و شادی دیده می‌شوند.

سرکوب فعالان هنری و عرصه موسیقی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: