•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

برگزاری دستکم ۷ تجمع اعتراضی

0
825

حقوق بشر در ایران – روز گذشته و امروز, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد, جمعی از دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی, پیمانکاران شهرداری تهران, کارگران شرکت صنعتی آذرآب اراک، کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس, جمعی از خانواده‌های آتش نشانان جان‌باخته در حادثه ساختمان پلاسکو, تحصن سها مرتضایی, دانشجوی محروم از تحصیل, کارگران شهرداری کلاله, با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به نقض حقوق شهروندیشان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کلاله خبر, روز دوشنبه ۲۲ مهرماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران شهرداری کلاله در استان گلستان  در اعتراض به عدم پرداخت حقوق، حق بیمه و مطالبات دیگرشان و وعده های توخالی شهرداری با خودداری از جمع آوری زباله‌ها از سطح شهر، مقابل ساختمان این شهرداری تجمع کردند.

کارگران اعتصابی شهرداری کلاله میگویند: حدود بیست روز پیش، با حضور کارگران در دفتر شهردار، وی قول پرداخت حقوقشان را داد ولی تاکنون شاهد هیچگونه اقدامی عملی در این که حقوق به یا به مطالبات ما پاسخی داده شود نبوده‌ایم.

برخی از این کارگران تا ۱۵ سال سابقه کار دارند و اخراج آنان در این وضعیت اقتصادی موجب آسیب زدن به کانون خانواده ها خواهد شد.

کارگران شهرداری کلاله اظهار داشتند: آنها از سال ۱۳۹۳ که تحت مسئولیت پیمانکار در شهرداری مشغول کار شده‌اند مطالباتشان با تاخیر پرداخت می‌شود.

این کارگران که تعدادشان به بیش از۵۰ نفر می رسد اعلام کردند اعتصابشان تا پرداخت حق و حقوقشان ادامه خواهد داشت.

پیشتر در چندین بار کارگران دست به تجمع و اعتصاب زده بودند، چنانچه در روز پنجشنبه ۲۸ شهریورماه ۱۳۹۸ کارگران شهرداری کلاله از توابع استان گلستان به همراه خانواده‌هایشان برای چندمین بار در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای عقب افتاده خود مقابل استانداری گلستان تجمع کرده بودند.

از سوی دیگر این کارگران از سوی شهرداری تهدید شده‌اند که در صورت ادامه تجمع اخراج خواهند شد.

تجمع اعتراضی سها مرتضائی دانشجوی محروم از تحصیل

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۸, چهارمین روز از تحصن سها مرتضایی, دانشجوی محروم از تحصیل که با رتبه ۱۰ کنکور سراسری به دلیل فعالیتهای صنفی دانشجویی ستاره‌دار شد و از ۴ روز پیش در مقابل دانشگاه تهران تحصن کرده است.

این فعال دانشجوئی در اواخر شهریورماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ماشالله احمدزاده” به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شد و در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸، از ادامه تحصیل وی در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل ممانعت بعمل آمد.

تجمع اعتراضی خانواده های جانباختگان سازمان آتش نشانی در حادثه ساختمان پلاسکو

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۳ مهرماه ۱۳۹۸، جمعی از خانواده‌های آتش نشانان جان‌باخته در حادثه ساختمان پلاسکو در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های مسئولان شهرداری و شورای شهر تهران در مقابل ساختمان شهرداری تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز سه شنبه ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل دفتر دادستانی تهران تهران نسبت به نقض حقوق شهروندیشان اعتراض کردند. 

 بنقل از یکی از کارگران معترض: پس از اجتماع روزهای گذشته در مقابل ساختمان استانداری تهران و فرمانداری اسلامشهر، امروز سه شنبه برای استمداد به دادسرای عمومی انقلاب تهران واقع در خیابان بهشت مراجعه کردیم تا مسئولان قضایی کشور پیگیر مشکلاتمان باشند. 

این کارگر معترض در ادامه همچنین گفت؛ پس از اجتماع روزهای گذشته در مقابل ساختمان استانداری تهران و فرمانداری اسلامشهر، برای استمداد به دادسرای عمومی انقلاب تهران واقع در خیابان بهشت مراجعه کردیم تا مسئولان قضایی کشور پیگیر مشکلاتمان باشند.

کارگران گفتند: مسئولان قضایی دادسرای عمومی انقلاب تهران با تنظیم صورتجلسه‌ای موضوع مطالبات ما را پیگیری کردند.

به گفته آنها، بدنبال جلسه‌ای که با چند نفر از نمایندگان کارگری در دادسرای عمومی انقلاب تهران برگزار شد، این نهاد قضایی نامه‌ای خطاب به دادسرا و فرمانداری شهرستان اسلامشهر نوشت که در این نامه هر دو آنها مکلف به پیگیری مطالباتمان شده‌اند.

طبق گزارش کارگران، بیش از ۵۰ کارگر شرکت حمل و نقل جاده خلیج فارس از ابتدای شهریور ماه سال جاری، در مخالفت با وضعیت استخدامی خود از حالت قرارداد مستقیم به پیمانکاری با دست‌کم ۱۰ سال سابقه کار با اتمام قرارداد کار تعدیل شده‌اند.

آنها با اشاره به اینکه شرکت‌های پیمانکاری هیچگونه خدماتی در ازای سودی که عایدشان می‌شود، ارائه نمی‌دهند اظهار داشتند: حضور پیمانکاران در شرکت حمل و نقل جاده‌ای خلیج فارس جدا از بی‌ثباتی شغلی، سود دیگری برای کارگران شاغل آن ندارد. چه دلیلی برای واسطه‌گری یک شرکت پیمانکاری وجود دارد، آنها وقتی که می‌توانیم به طور مستقیم با شرکت اصلی قرارداد ببندیم و مزد و مزایای بیشتری داشته باشیم.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت آذر آب اراک

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸، جمعی از کارگران شرکت صنعتی آذرآب اراک، در اعتراض به خصوصی‌سازی و بلاتکلیفی شغلی و معیشتی‌ کارگران شاغل در این واحد صنعتی دست به تجمع اعتراضی زدند. 

این کارگران در روزهای گذشته از جمله دیروز نیز در اعتراض به مشکلات صنفی و وضعیت مالکیت این شرکت در پی خصوصی سازی و همچنین بی‌توجهی مدیران کارخانه در پرداخت مطالبات معوقه خود، تجمع های اعتراضی متعددی برگزار کرده بودند.

تعیین تکلیف سهامداری، پرداخت معوقات حقوق از تیرماه جاری تاکنون و نداشتن قرارداد کاری؛ نبود منابع برای پرداخت پاداش و تسویه حساب بازنشستگان از جمله موضوعاتی است که کارگران خواستار رسیدگی مسئولان به آنها هستند.

پیشتر یکی از کارگران گفته بود: “از سال گذشته تاکنون چندین بار نسبت به وضعیت نامعلوم آذرآب اعتراض کردیم، اما هر بار جز وعده و وعید چیزی عایدمان نشد”.

شرکت صنایع آذرآب در زمینی به مساحت ۳۷ هکتار قرار دارد و سطح زیر بنای کارگاه‌های اصلی آن متجاوز از ۷۰۰۰۰ مترمربع و کل کارگاه‌های مسقف جمعاً ۱۱۰۰۰۰ متر مربع را تشکیل می دهند.

کارخانجات شرکت آذرآب در پنج کیلومتری شهر اراک واقع شده و در میان راه آهن سراسری شمال ـ جنوب و جاده تهران ـ جنوب محصور است.

تجمع اعتراضی پیمانکاران شهرداری تهران

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا, امروز سه شنبه ۲۳ مهرماه ۱۳۹۸، جمعی از پیمانکاران شهرداری تهران در اعتراض به عدم دریافت مطالباتشان در مقابل ساختمان شورای اسلامی تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند.

پیمانکاران معترض و تجمع کنندگان می‌گویند بسیاری از پیمانکاران، رقم‌های بالای ۲۰۰ میلیون تومان از شهرداری طلب دارند. 

وی خواهان تلاش جدی مدیریت شهری برای پرداخت مطالبات پیمانکاران شد.

مطالبات شهرداری تهران از جمله مسائل خبرساز در چند سال اخیر بوده و در دوره پنجم شورا، مدیران شهری می‌گویند شهرداری را با افزون بر ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی از دوره قبل تحویل گرفته‌اند که مطالبات پیمانکاران و بدهی به بانک ها نیز از جمله آن است.

طی سال‌های اخیر این چندمین بار است که پیمانکاران شهرداری دست به تجمع می‌زنند. 

عکس مربوط به تجمعات گذشته پیمانکاران می باشد.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از  دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی در اعتراض به تفکیک جنسیتی در محوطه کافه این دانشگاه در دانشکده علوم پایه تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

دانشجویان با تاکید بر اینکه اگر از دور بسته دیوان سالاری دانشگاه ناامید شدیم، راه حل سکوت نیست بلکه مقاومت است؛ هدف از برپایی این تجمع را تاکید بر دو پیام اساسی اعلام کردند: ۱- قدم اول برای پیگیری مطالبات، اتحاد است ۲- دانشگاه نه پادگان است و نه محل تفکیک جنسیت.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.