•                  
سه شنبه , ۱۷ تیر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, جولای 7

متهمان سد لفور به شلاق و جریمه نقدی محکوم شدند!

0
360

حقوق بشر در ایران – متهمان پرونده گردشگران سد لفور, از سوی دادگاه کیفری ۲ شهرستان سوادکوه واقع در استان مازندران به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و متهمان زن این این پرونده نیز هر یک به پرداخت ۵۰ هزار تومان جریمه نقدی به اتهام بی حجابی محکوم شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تسنیم, دادگاه کیفری ۲ شهرستان سوادکوه, گردشگران سد لفور, واقع در این شهرستان را در پرونده ای که این افراد از بابت اتهامات “بی حجابی” و “جریحه دار کردن عفت عمومی” بازداشت و تفهیم اتهام شده بودند به تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم کرد. ضمن اینکه متهمان زن این پرونده از سوی دادگاه به پرداخت ۵۰ هزار تومان جریمه نقدی به خرانه دولت محکوم شدند. 

متهمان پرونده سد لفور به اتهام “جریحه‌دار کردن عفت عمومی” از سوی دادگاه به تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند.

مصطفی ترک همدانی وکیل متهمان پرونده سد لفور گفت: در پرونده سد لفور سوادکوه، موکلانم به اتهام جریحه‌دار کردن عفت عمومی از سوی دادگاه کیفری دو شهرستان سواد کوه به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند ضمن اینکه دادگاه متهمان زن پرونده را به پرداخت ۵۰ هزار تومان جریمه نقدی به اتهام بی‌حجابی نیز محکوم کرده است.

به گفته این وکیل دادگستری، حکم صادره از سوی دادگاه بدوی غیرقطعی و قابل تجدیدنظر خواهی در محاکم تجدیدنظر استان مازندران است و استدلال خوبی برای تجدیدنظر در دست داریم که در مهلت قانونی ارائه می‌شود.

در تاریخ ۲۰ خردادماه ۱۳۹۷، حسن مفخمی شهرستانی, جانشین فرمانده انتظامی استان مازندران از بازداشت ۳ تن و شناسایی ۲ تن دیگر از گردشگران سد لفور سوادکوه و همچنین توقیف یک موتور چهار چرخ و ۲ فروند قایق در این ارتباط خبر داده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۹ خردادماه ۱۳۹۸، یونس حسینی عالمی، دادستان عمومی و انقلاب مازندران از بازداشت ۱۷ نفر که جملگی افرادی بودند که بدلیل, به گفته این مقام قضائی “ناهنجاری اجتماعی یا عدم رعایت پوشش و لباس نامناسب” در آبهای سد لفور واقع در سوادکوه از توابع استان مازندران خبرداده بود. همچنین  تعدادی از این گردشگران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. بروز این بروخوردها و بازداشتها در پی انتشار عکسهایی از این گردشگران در سد لفور و به دستور مستقیم دادستانی استان مازندران برای برخورد با این شهروندان صورت گرفت!

در پی انتشار عکسهائی مبنی بر حضور ۴ نفر در یک قایق در در یاچه سد لفور سوادکوه واقع در استان مازندران, با توجه به درخواست از سوی مقامات مختلف در کشور از مراجع قضائی در جهت برخورد قضائی با این افراد, یکی از این گردشگران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و قایقهای آنها نیز توقیف شده بود. 

علی مطهری، نماینده مجلس نیز طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در تویتر با “ناهنجاری خواندن” این دست از اتفاقات، خواهان برخورد قضائی با گردشگران شده بود. همزمان امام جمعه بابل این تصاویر را مایه تاسف خوانده بود.

به دنبال این واکنش‌ها، دادستان عمومی و انقلاب استان مازندران با “جرم” و “فحشا” خواندن اقدام گردشگران و کسانی که تصاویر آنها را منتشر کرده‌اند، گفته بود: دستگاه قضایی به ضابطان انتطامی دستور شناسایی این افراد را داده است و پس از شناسایی با این گردشگران خاطی برخورد قانونی خواهد شد.

سد لفور در شهرستان سوادکوه،‌ از توابع استان مازندران در شمال ایران قرار دارد.

برخوردهای قهرآمیز با شهروندان و اعمال محمدودیتهای گسترده در نوع پوشش افراد در ایران از جمله مواردی است که است که در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین صدور احکام شلاق و برخوردهای خشن با شهروندان آن هم از بابت اتهاماتی که مرتبط به حیطه حریم خصوصی شهروندان می شود به مصابه نقض حقوق بشر و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد. 

 برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: