•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

صدور احکام حبس تعزیری برای ۷ تن از شهروندان در استان کردستان و کرمانشاه

0
704

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته; دادگاه انقلاب کرمانشاه با صدور حکمی, فرهاد مجیدزاده, شهروند ساکن این شهرستان را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. همچنین ۴ شهروند ساکن شهرستان بوکان از توابع استان کردستان هم از سوی دادگاه کیفری در این شهرستان در مجموع به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. از سوی دیگر در شهرستان پاوه هم ۲ تن از شهروندان این شهرستان هر یک به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان؛ طی روزهای گذشته؛ فرهاد مجیدزاده, فرزند صادق که پیش از این از سوی دادگاه انقلاب کرمانشاه از بابت اتهام” همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین سمکو معروفی، شاهو خضری، هومن فیضی و ژاکا اسماعیل‌پور, چهار تن از شهروندان اهل بوکان از توابع استان کردستان که پیشتر از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری این شهرستان از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی” محاکمه شده بودند در مجموع به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. در گزارشی دیگر دلشاد فرجی و هنر حسینی, دو تن از شهروندان ساکن شهرستان پاوه از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی”, از سوی شعبه ۲ این شهرستان هر یک به تحمل ۳ سال حبس تعلیقی با طول مدت تعلیق ۲ ساله و همچنین ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند. 

براساس این گزارش؛ فرهاد مجیدزاده, فرزند صادق, پیش از این و در اواسط مهر ماه سال ۱۳۸۷ توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام”, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

همچنین پیرامون سمکو معروفی, ژاکا اسماعیل پور, شاهو خضری و هومن فیضی, شهروندان ساکن شهرستان بوکان که در فعالیتهای ادبی مشارکت داشتند پس از بازداشت لازم به ذکر است که آنها در تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمع اعتراضی که در حمایت از شهروندان کورد در مقابل حمله ارتش ترکیه از سوی نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت شده بودند و پس از مدتی با اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بودند. 

این افراد پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند و پس از محاکمه توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری شهرستان بوکان سمکو معروفی, به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم و حکم صادره در تاریخ ۱۹ آذر ماه سالجاری به وی ابلاغ شد. همچنین “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی” محکوم شدند. 

پیرامون سمکو معروفی لازم به ذکر است که پس از برگزاری جلسه دادرسی وی در اواسط پائیز سالجاری, حکم صادره توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری شهرستان بوکان در تاریخ ۱۹ آذر ماه سالجاری به وی ابلاغ شد. همچنین ژاکا اسماعیل پور, شاهو خضری و هومن فیضی, هم در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری شهرستان بوکان از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی” مورد محاکمه قرار گرفته بودند و در تاریخ ۵ دی ماه سالجاری احکام صادره توسط دادگاه بدوی به این افراد ابلاغ شد. 

همچنین دلشاد فرجی و هنر حسینی, دو تن از شهروندان ساکن شهرستان پاوه که در تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در حمایت از شهروندان کورد سوریه در مقابل حمله ارتش ترکیه به آنها, توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند و پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه بطور جداگانه آزاد شدند. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده دلشاد فرجی و هنر حسینی, پرونده آنها به دادگاه کیفری ۲ شهرستان پاوه ارجاع شد و پس از برگزاری جلسه دادرسی و ارائه دفاعیات این افراد از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی”, هر یک از این افراد به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و همچنین ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: