•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸: محکومیت مرتضی لواسانی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری

0
792

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸, مرتضی لواسانی, شهروند ۷۲ ساله, ساکن تهران, محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ, در جریان برگزاری تجمعاتی که با هدف اعتراض به شلیک مستقیم پدافند هوائی سپاه پاسداران به هواپیمای پی اس ۷۵۲ خط هوائی اوکراین برگزار شده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و طی حکمی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, مرتضی لواسانی, شهروند ۷۲ ساله, ساکن تهران و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی موسوم به دی ماه ۱۳۹۸, که با هدف اعتراض به شلیک مستقیم پدافند هوائی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد برگزار شده بود پس از تفهیم اتهام از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق سر دادن شعار مرگ بر ستمگر” و ” توهین به رهبری”, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. پرونده این شهروند جهت بررسی مجدد به دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع شده است.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “مرتضی لواسانی,  ۷۲ ساله که به شلیک موشک توسط سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی و کشتار ۱۷۶ مسافر این هواپیما  اعتراض کرده بود پس از بازداشت در تاریخ ۲۲ دی ماه سالجاری در خیابان انقلاب در تهران و انتقال به بند ۲ الف سپاه پاسداران و سپس انتقال به بند ۲۴۱ قوه قضائیه در و به ۲ سال زندان محکوم شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “مرتضی لواسانی, پس از اتمام بازجوئی به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شد و با ارجاع پرونده به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت ۲ اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق سر دادن شعار مرگ بر ستمگر” و ” توهین به رهبری”, بدون اجازه حضور وکیل در جلسه دادرسی, به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد و پرونده وی جهت اعتراض به دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع شد. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “با توجه به کهولت سن مرتضی لواسانی که دارای ۷۲ سال سن می باشد ماموران اطلاعات سپاه در زمان بازداشت وی با استفاده از شوکر و ضربه به کلیه باعث بروز آسیب جسمانی در وی شدند و در حال حاضر در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ از دسترسی به درمان هم محروم مانده است”. 

لازم به ذکر است؛ پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

در پی پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از طرف جمهوری اسلامی، کانادا و اوکراین خواهان پاسخگویی ایران شدند. رئیس جمهور اوکراین خواستار پرداخت غرامت از سوی ایران شد. ترودو گفت کانادایی‌ها در تراژدی ملی عزادار هستند.

همچنین در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای در مورد نحوه غیرقانونی برخورد نیروهای امنیتی ایران برای مقابله با شهروندان معترض در جریان تجمعات اعتراضی مرتبط با شلیک به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ متعلق به خط هوایی اوکراین ایرلاین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد خبر داد. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

بیان اتهامات امنیتی بر علیه شهروندان فقط با تکیه بر اعتراضات مدنی آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر برخورداری شهروندان از آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعالیت تبلیغی علیه نظاممرتضی لواسانیمرتضی لواسانی زندان تهران بزرگنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنی شهرونداننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانهواپیمای اوکراینهواپیمایی اوکراینهواپیمائی اوکراینهواپیمائی اوکراییپرواز مسافربری تهران به کی یف اوکراینپرواز پی اس ۷۵۲پرواز اوکراینپرواز تهران اوکراینپروازی مسافربری پی اس ۷۵۲اوکراینابوالقاسم صلواتیاتهام توهین به رهبریبازداشتبازداشت شدگان پنجم دی ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸تفهیم اتهام شهروندان در ایرانتوهین به رهبریتیپ ۵ زندان تهران بزرگتجمعات اعتراض دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دی ماهتجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به سقوط هواپیماتظاهرات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات به سقوط هواپیمای مسافربریتظاهرات دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات دی ماه سال ۱۳۹۸جانباختگان پرواز پی اس ۷۵۲حق دادرسی عادلانهحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحبس تعزیریخط هواییخط هوائی اوکراینخط پروازی تهران اوکرایندی ماه ۱۳۹۸دی ماه سال ۱۳۹۸زندان تهران بزرگزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانسقوطسقوط هواپیما در ایرانسقوط هواپیمای مسافربریسقوط هواپیمای مسافربری در ایرانسقوط هواپیمای اوکراینسقوط هواپیمای اکراینسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: