•                  
سه شنبه , ۱۴ تیر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, جولای 5

دادگاه تجدید نظر: محکومیت امیررضا علی پور هشتلی, به تحمل حبس تعزیری

0
1918

حقوق بشر در ایران – روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, شعبه ۶۹ دادگاه تجدید نظر استان تهران, حکم صادره توسط شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کیفری ۲ تهران بر علیه امیررضا علی پور هشتلی آملی، رتبه ۱ آزمون کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی از بابت اتهام “توهین به رئیس جمهور” را عینا تائید کرد و حکم صادره روز جاری به وی ابلاغ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, امیررضا علی پور هشتلی آملی، دانشجوی منتقد که پیش از این و در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کیفری ۲ تهران از بابت اتهام “توهین به ریاست جمهوری”, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود پس از ارجاع پرونده به شعبه ۶۹ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست “ولی الله فتاحی” و مستشار دادگاه “رضا صمدی”, حکم وی عینا مورد تائید قرار گرفت و به وی ابلاغ شد. این دانشجوی منتقد از جمله افراد برتر در کنکور سالهای قبل در رشته علوم سیاسی بوده است. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۶۹ دادگاه تجدیدنظر استان تهران: ” اتهامی که امیررضا علی پور هشتلی آملی، از سوی دادگاه تجدید نظر بواسطه آن محکوم به حبس تعزیری شده از بابت شکایت معاونت حقوقی و نظارت ستاد مرکزی انتخاباتی حسن روحانی, با مصداق اتهامی “توهین به رئیس جمهور” بود که براساس آن این شهروند منتقد به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد و پس از اعلام اعتراض به حکم صادره توسط شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کیفری ۲ تهران پرونده امیررضا علی پور هشتلی, به دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع شده بود که بر طبق نظر دادگاه تجدید نظر حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا مورد تائید دادگاه تجدیدنظر استان تهران قرار گرفت”, 

لازم به ذکر است, امیررضا علی پور هشتلی, در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۳۹۷, جهت اجرای حکم حبس تعزیری خود به زندان اوین مراجعه کرده بود ولی با توجه به  اینکه در طی جلسه دادرسی توسط شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کیفری ۲ تهران حاضر نبود و حکم بر علیه وی بصورت غیابی صادره شده بود ضمن تنظیم درخواست واخواهی پس از تائید قاضی شعبه مذکور با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

وی پیش تر در پی شکایت سید محمود میرلوحی، معاونت حقوقی و نظارت ستاد مرکزی انتخاباتی حسن روحانی به شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کیفری دو تهران احضار و نهایتا به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

امیررضا علیپور هشتلی, در جریان انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۶, با بلند کردن یک لباس زیر زنانه به رنگ بنفش که رنگ کارزار انتخاباتی حسن روحانی بود وی را به استفاده ابزاری از شهروندان و به خصوص زنان و دختران برای کسب آرا متهم کرده بود. 

سرکوب شهروندان و اعمال محدودیتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق آزادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حقوق شهروندی از جمله حق کار نیز در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: