•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

عباس واحدیان شاهرودی: تداوم بلاتکلیفی و محرومیت از حق درمان در زندان وکیل آباد مشهد

0
617

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, عباس واحدیان شاهرودی, فعال مدنی و محبوس در بند۴ زندان وکیل آباد مشهد, علیرغم تفهیم اتهام بطور بلاتکلیف در این زندان مانده است. همچنین این زندانی سیاسی از بابت دسترسی به خدمات پزشکی در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, عباس واحدیان شاهرودی, فعال مدنی و نویسنده ساکن مشهد, محبوس در بند ۴ زندان وکیل آباد مشهد در وضعیت بلاتکلیفی مطلق به لحاظ برگزاری جلسه دادرسی و همچنین در محرومیت کامل از دسترسی به خدمات پزشکی قرار دارد. این زندانی سیاسی از ضعف شدید جسمانی, افت فشار خون, ناراحتی چشم و بیماری لثه رنج می برد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “طی ملاقاتی که خانواده عباس واحدیان شاهرودی با این زندانی سیاسی داشتند از ضعف جسمانی شدید و مشکل بینائی و افت فشار خون توام با بیماری لثه خبر داد و در ادامه همچنین گفت از جمله مواردی که می توان به آن اشاره کرد وضعیت بد آب آشامیدنی و کیفیت بد غذای زندان وکیل آباد می باشد که بعنوان مثال به جای استفاده از گوشت قرمز یا گوشت مرغ از سویای دامی استفاده می شود”. از سوی دیگر نبود دکتر دندانپزشک در زندان وکیل آباد مشهد باعث گسترش آسیب در دندانهای این زندانی سیاسی شده است. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “علیرغم برگزاری جلسه تفهیم اتهام “عباس واحدیان شاهرودی” در تاریخ ۲۵ مهر ماه امسال از سوی “قاضی مظلوم”, رئیس شعبه ۵ دادگاه انقلاب مشهد عباس واحدیان به بند ۴ زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد و از آن زمان تا به امروز در وضعیت بلاتکلیف مانده است”. 

لازم به ذکر است؛ عباس واحدیان شاهرودی, در تاریخ ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۸, پس از اعزام به شعبه ۵ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست “قاضی مظلوم”, از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی”, “براندازی نظام”, “تبلیغ علیه نظام”, “مصاحبه با رسانه های معاند نظام”, “تشویش اذهان عمومی”, “توهین به رهبری”, “توهین به روح الله خمینی”, “تشکیل گروه و دسته تلگرامی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “نشر اکاذیب”, “اجتماع و تبانی” و “ارتباط با گروههای معاند نظام” و چند اتهام دیگر مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

 پیش از این و در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۸,”عباس واحدیان شاهرودی”, در حالی که در اندرزگاه ۱۰۴ بند ۵ زندان وکیل آباد بسر بود پس از اعزام به شعبه ۹۰۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد توسط بازپرس “حسن سلیمانی” , از بابت “اقدام علیه امنیت ملی”, “براندازی نظام”, “تبلیغ علیه نظام”, “مصاحبه با رسانه های معاند نظام”, “تشویش اذهان عمومی”, “توهین به رهبری”, “توهین به روح الله خمینی”, “تشکیل گروه و دسته تلگرامی” و “نشر اکاذیب” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

لازم به ذکر است؛ “عباس واحدیان شاهرودی”, فعال مدنی و نویسنده ساکن مشهد, در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, در پی یورش توام با خشونت و ایجاد رعب و وحشت ۸ تن از ماموران اداره اطلاعات مشهد بدون ارائه حکم قضائی مبنی بر ورود به منزل, بازداشت و پس از تفتیش منزل توام با ضرب و شتم این فعال مدنی در حضور خانواده و فرزندانش بازداشت شده بود. 

بازداشت “عباس واحدیان شاهرودی” در حالی صورت گرفت که وی از جمله امضا کنندگان ۲ بیانیه موسوم به ۱۴ فعال مدنی و سیاسی جهت استعفای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است و این نگرانی که وی پس از حضور در جلسه بازپرسی بازداشت شود موجی از نگرانی را در خانواده وی ایجاد کرد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون, چهارده فعال مدنی؛ اعمال رفتارهای امنیتی و قهرآمیز در سایه نبود آزادی بیان در ایران, به شرح وضعیت ۱۴ فعال مدنی که در طی ۲ بیانیه اول خواستار استعفای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی شده بودند را اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است؛”عباس واحدیان شاهرودی”، نویسنده و فعال مدنی ساکن مشهد پیش از این و برای اولین در تاریخ ۱۹ مهرماه ۱۳۹۷, توسط ماموران اداره اطلاعات در  این شهر بازداشت و جهت تکمیل مراحل بازجوئی به مدت ۴۵ روز در سلول انفرادی و بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد محبوس بود. از جمله فعالیتهای عباس واحدیان شاهرودی که در منظر ارگانهای امنیتی و قضائی بر مبنای آن وی به اتهامات امنیتی محکوم شده در ارتباط با کمک به خانواده‌های زندانیان به همراه تعدادی دیگر از فعالان مدنی مشهد بوده است!

همچنین خانواده “عباس واحدیان شاهرودی” پس از گذشت ۴۲ روز در زمان انتقال وی به دادگاه در حالی که دستبند و پابند داشت موفق به دیدن وی شده بودند و به آنها گفته شده بود که وی فعلا در بند زندانیان ممنوع الملاقات زندان مشهد نگهداری می‌شود.

در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۷, یک منبع نزدیک به عباس واحدیان, در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ “دادستان مشهد به خانواده عباس واحدیان گفته است که قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر شد. روز بعد که خانواده وی وثیقه را حاضر کرده و به دادستانی بردند، حسن نژاد,دادستان مشهد از قبول وثیقه خودداری کرد و به خانواده این فعال مدنی و نویسنده گفته شد که ۱۰ روز بعد مراجعه کنند و با گذشت بیش از ۱۴ روز از آن تاریخ علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده وی از ورود آنها به دادستانی جلوگیری شده بود”. 

هنگامه واحدیان, فرزند “عباس واحدیان شاهرودی”, فعال مدنی در گفتگویی که در تاریخ ۲ آذرماه ۱۳۹۷, در گفتگوی رادیویی با حقوق بشر در ایران پیرامون آخرین وضعیت پدر خود اطلاع رسانی کرده بود.

این فعال مدنی, در تاریخ ۹ دی‌ماه ۱۳۹۷، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد. 

کتاب “بازگشت چنگیز خان مغول” از جمله آثار منتشر شده از “عباس واحدیان شاهرودی” است که توسط انتشارات خاتم در مشهد منتشر شده است.

سرکوب فعالان مدنی و اعمال محدودیتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق آزادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حقوق شهروندی از جمله حق کار نیز در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد. 

این سازمان مدافع حقوق بشرهمچنین تاکید کرده که اگر مصوبه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به تصویب نهایی برسد، «آسیبی جدی به نظام قضائی ایران خواهد بود که در حال حاضر نیز سرشار از نقصان است».

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنی عباس واحدیان شاهرودیفعال حقوق بشرفعالان مدنیفعالان مدنی بیانیه ۱۴فعالان مدنی در ایرانفعالان بیانیه ۱۴فعالان حقوق بشرقرنطینه زندان وکیل آبادمحرومیت از حقوق شهروندیمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانمشهدمشهد مقدسنقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراناعضای بیانیه ۱۴بلوار وکیل آبادبند مشاوره ۲ زندان وکیل آباد مشهدبند وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهدبند ۱-۶ زندان وکیل آباد مشهدبیماری زندانیان در ایرانبیماری زندانیان سیاسیبیانیه ۱۴بیانیه ۱۴ فعال مدنیبیانیه ۱۴ فعال سیاسیبیانیه ۱۴ کنشگر مدنی و سیاسیبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی در ایرانبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی در ایرانبیانیه۱۴فعال مدنیحق دادرسی عادلانهحق درمانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانزندان وکیل آبادزندان وکیل آباد مشهدزندان وکیل اباد مشهدزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایرانعباس واحدیانعباس واحدیان شاهرودی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: