•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

بازداشت صهیب ساعدی, شهروند ساکن سنندج توسط نیروهای امنیتی

0
757

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی شهرستان سنندج پس از بازداشت صهیب ساعدی, شهروند ساکن این شهرستان وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, طی هفته گذشته, صهیب ساعدی, فرزند: صالح, شهروند ساکن سنندج, توسط ماموران امنیتی این شهرستان در محل سکونت خود پس از ضرب و جرح بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو ضمن اعلام این خبر گفت: “صهیب ساعدی, پس از ضرب و شتم، بدون ارائه مجوز قضایی در محل سکونت خود در محله‌ی کمربندی سنندج بازداشت شد”. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “علیرغم مراجعه خانواده‌ این شهروند به مراکز قضایی و امنیتی سنندج، هنوز اطلاع دقیقی در رابطه با اتهام مطروحه علیه این شهروند و یا محل نگهداری وی بە دست نیامده است”.

این شهروند ساکن سنندج, سابقه فعالیتهای مدنی و محیط زیستی را در کارنامه خود دارد و در انجمن های ادبی 

صهیب ساعدی, از فعالین مدنی شهر سنندج است و سابقه فعالیت در انجمن‌های ادبی این شهرستان را دارد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنیفعالان محیط زیستفعالان محیط زیست بازداشت شدهفعالان محیط زیست در بازداشتماموران امنیتیماموران امنیتی در ایراننقض حقوق کوردها در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیکوردکوردستانکردستانکردستان ایرانکردستان احزاب کوردیکردستان در ایراناقلیم کردستاناحزاباحزاب متخاصماحزاب مخالف نظاماحزاب مسلحاحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب مسلح کرداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در کردستاناحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیارتباط با احزاب کوردیاستان کردستانبازداشت فعال مدنیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت صهیب ساعدیحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در کردستاندادگاه کیفری شهرستان سنندجدادگاه تجدید نظر استان کردستانسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان در استان کردستانشهرستان سنندجشهرستان سنندج فعالان کارگریصهیب ساعدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: