•                  
دوشنبه , ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
دوشنبه, آگوست 15

بازداشت ۲ تن از شهروندان توسط نیروهای امنیتی در ارومیه

0
992

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, یاسین جمالی, فعال مدنی ساکن شهرستان تربت حیدریه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. به همراه یاسین جمالی, فرد دیگری با نام مهدی سیفی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و از وضعیت وی نیز اطلاعی در دسترس نیست.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, یاسین جمالی, فعال مدنی ساکن شهرستان تربت حیدریه توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت این فعال مدنی در هنگام خروج از کشور صورت گرفته و ماموران پس از بازداشت وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. یاسین جمالی, اخیراً توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تحمل ۱۴ سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده که با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم » تحمل ۵ سال و ۶ ماه از مجموع این مدت برای وی اجباری است. با توجه به بازداشت این فعال مدنی وی در پرونده ای جدید تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار خواهد گرفت. همچنین مهدی سیفی, که به همراه یاسین جمالی, توسط ماموران مرزبانی در ارومیه بازداشت شده از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “این فعال مدنی در حالی که قصد خروج از ایران را داشت در شهرستان ارومیه توسط ماموران امنیتی بازداشت شده و خانواده و بستگان یاسین جمالی به مراکز امنیتی و دادسرای امنیت تهران مراجعه کردند اما از وضعیت وی اطلاعی به دست نیامده است”. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “به همراه یاسین جمالی فرد دیگری با نام مهدی سیفی توسط ماموران مرزبانی بازداشت شده است و از وضعیت وی هم اطلاعی در دسترس نیست”. 

بازداشت یاسین جمالی در حالی صورت گرفته که در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, این فعال مدنی به همراه علی اصغر حسنی راد, همایون پرهیزگار, امیرپورنگ سرمدی, مریم سامقانی, علیرضا حاتمی, عطالله رضائی, ساسان نیک نفس, علی مطلبی و سعیده قربانعلی, نُه تن دیگر از فعالان شبکه های اجتماعی با اتهامات توهین به رهبری, توهین به روح الله خمینی, توهین به مقدسات, اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور, فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به مسئولان توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر و مستشار دادگاه قاضی اوزان, بدون تشکیل جلسه دادرسی با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی مبنی برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر در مجموع به تحمل ۹۹ سال و ۴ ماه حبس تعزیری, محکوم شدند. یاسین جمالی, از بابت اتهامات  اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و فعالیت تبلیغی علیه نظام ۱ سال و ۱ ماه حبس تعزیری, توهین به مقدسات اسلامی به ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری, توهین به رهبری و روح الله خمینی ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

این فعال مدنی در مرحله بدوی اواسط آذر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی یاسین جمالی از بابت اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و فعالیت تبلیغی علیه نظام ۱ سال و ۱ ماه حبس تعزیری, توهین به مقدسات اسلامی به ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری, توهین به رهبری و روح الله خمینی ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

لازم به ذکر است, یاسین جمالی در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲الف سپاه واقع در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برچسب هافعالان مدنی در ایرانمهدی سیفینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایرانیاسین جمالیآزادی بیانآزادی بیان و قلمآزادی بیان و عقیده در ایرانآزادی بیان در ایراناتهام خروج غیرقانونیاجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاداره اطلاعات ارومیهبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت وبیخبریبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهحقوق شهروندان بهائی در ایرانخروج از کشورخروج غیر قانونیخروج غیرقانونیخروج غیرقانونی از کشورسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان کارگریسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: