•                  
جمعه , ۰۱ مرداد , ۱۴۰۰
شنبه, جولای 24

بازداشت سهیلا حقیقت, شهروند بهائی ساکن شیراز توسط نیروهای امنیتی

0
475

حقوق بشر در ایران – روز گذشته,”سهیلا حقیقت”، شهروند بهائی ساکن شیراز، توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸, “سهیلا حقیقت”, شهروند بهائی ساکن شیراز در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی این شهروند بهائی را بازداشت و پس از تفتیش منزل وی این شهروند بهائی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ روز گذشته, هفت تن از ماموران امنیتی که صورتهای خود را پوشانده بودند در حالی که “سهیلا حقیقت” میزبان برگزاری کلاس نارانان “یک انجمن قانونی” بود به منزل وی مراجعه کردند و تفتیش کامل آن محل و ضبط برخی از لوازم شخصی از قبیل؛ کامپیوتر, مدارک شناسائی, شناسانامه, پاسپورت و کارهای عابر بانک این شهروند بهادی را بازداشت کرده  و سپس نفر به نفر حاضرین در آن کلاس را بازجوئی کرده و ضمن دریافت مشخصات شخصی آن افراد, “سهیلا حقیقت” را با خود بردند. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده بخه صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بهائیان در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندان بهائینقض حقوق شهروندان بهائی در ایرانپیروان سایر ادیان در ایراناقلیت بهائیاقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقیلتهای مذهبیاقیلتهای مذهبی در ایرانبهاییبهاییان ایرانبهاییان شیرازبهائیبهائیانبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبهائیان شیرازجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق بهاییان ایرانحقوق بهائیانحقوق بهائیان در ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهاییان در ایرانحقوق شهروندی بهائیانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهائیان در ایرانحقوق شهروندی بهائیات در ایرانحقوق شهروندان بهائیحقوق شهروندان بهائی در ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانشهروند بهاییشهروند بهائیشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانشهروندبهایی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: