•                  
شنبه , ۱۵ آذر , ۱۳۹۹
یکشنبه, دسامبر 6

انتقال مجدد محمد سلحشور, از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان مرکزی ارومیه

0
441

حقوق بشر در ایران – محمد«عصمت» سلحشور”, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که از اردیبهشت ماه سالجاری به جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه پاسداران در این شهر منتقل شده بود به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۰ مردادماه ۱۳۹۸, “محمد«عصمت»سلحشور”, زندانی سیاسی محبوس دربازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه که برای دومین بار متوالی از بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه به این بازداشتگاه منتقل شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “محمد«عصمت» سلحشور”, روز جاری و در حالی که ۷۰ روز در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران ارومیه تحت بازجوئی قرار گرفته بود و این بازجوئی بنا به دستور بازپرس شعبه ۳ بازپرسی و در ارتباط با پرونده “شاکر بهروزی”, دیگر زندانی سیاسی جهت انجام تحقیقات بیشتر صورت گرفته بود. 

لازم به ذکر است؛ “محمد«عصمت» سلحشور”, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در تاریخ ۱۹ خردادماه ۱۳۹۸, برای دومین بار متوالی از بند ۱۲ این زندان به بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه در ارومیه منتقل شده بود. 

پیشتر نیز یک منبع نزدیک به “شاکر بهروزی” در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن ابراز نگرانی از وضعیت و سلامتی این زندانی سیاسی گفته بود؛ شاکر بهروزی, از اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از زندان مرکزی ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهر به جهت بازجوئی و اعتراف منتقل شده بود و با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از این انتقال گذشته و این زندانی سیاسی به بند خود در زندان ارومیه منتقل نشده این احتمال که وی جهت اعتراف گیری از سوی بازجویان اطلاعات سپاه تحت شکنجه و یا ضرب و شتم قرار گرفته باشد قوت گرفته است. 

 محمد«عصمت» سلحشور, برای اولین بار, در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۸, از زندان مرکزی ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهر منتقل شده بود و پس اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ  ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ مجددا  به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

انتقال محمد سلحشور برای اولین بار دقیقا در زمانی صورت گرفته بود که حکم ۵ سال حبس تعزیری صادره علیه این زندانی سیاسی از سوی دادگاه تجدیدنظر تائید شده بود و احضار مججد وی به بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه پاسداران در ارومیه موجی از نگرانی را در خانواده وی مبنی بر پرونده سازی جدید برای وی را باعث شده بود. 

شاکر بهروزی، متهم سیاسی اهل ارومیه است که روز شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ پس از تحمل حدود۱ ماه بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه به زندان این شهر منتقل شده بود. وی در تاریخ ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۷ به اتهام “همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون” بازداشت شده بود. این شهروند اهل ارومیه در اردیبهشت‌ماه سال جاری دوباره از زندان ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شده و تاکنون به زندان بازگردانده نشده است.

محمد سلحشور حدود ۱سال و ۲ ماه از مدت محکومیت حبس ۵ ساله خود را که به اتهام “عضویت در احزاب اپوزیسیون”  بر علیه وی صادر شده بود در زندان مرکزی ارومیه سپری کرده بود و از ابتدای سال ۱۳۹۸ به بند سیاسی این زندان منتقل شده بود.

اعتراف تحت شکنجه از منظر حقوق بشر و حتی از منظر قوانین قضائی قابل قبول و تائید شده نیست. در اسناد بین المللی حقوق بشر ازجمله  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تحقیر آمیز بر افراد نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: