•                  
یک شنبه , ۱۹ مرداد , ۱۳۹۹
دوشنبه, آگوست 10

اعتصاب غذای سهیلا حجاب, زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین

0
211

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, سهیلا حجاب, زندانی سیاسی محبوس در بند قرنطینه زندان قرچک ورامین در اعتراض به وضعیت نامناسب وی در این زندان و اعمال فشارهای امنیتی بر خانواده وی و ممانعت از بازگرداندن زینب جلالیان, دیگر زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین به زندان خوی اعتصاب غذا کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, سهیلا حجاب, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین در اعتراض به نوع برخوردهای قهرآمیز و امنیتی اخیر با خانواده و خود این زندانی سیاسی اعلام اعتصاب غذا کرد. این زندانی سیاسی همچنین در اعتراض به تداوم بلاتکلیفی و نگهداری زینب جلالیان دیگر زندانی سیاسی که از زندان خوی به زندان قرچک ورامین منتقل شده اعتصاب غذا کرده است. همچنین طی روزهای گذشته سهیلا حجاب پس از انتقال به خانه های امن سپاه پاسداران برای تشکیل پرونده ای دیگر تحت بازجوئی قرار گرفته است. 

 سهیلا حجاب, با انتشار دلنوشته ای که نسخه ای از آن در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته گفت: “از آنچه بر من و سایر كُرد زبانان گذشته روزی براي مردم و جنگل و دریا سخن خواهم گفت تا از هر خُرده سنگ ۱ مجسمه بروُید و سربازها از كتابهای تاریخ به خانه هايشان برگردند. در برابر استبداد حتی اگر آتش به پيكرم ببارد هرگز زانو نخواهم زد. حتی اگر سقف آسمان کوتاه تر از قامت من شود”. 

یک منبع مطلع از وضعت سهیلا حجاب در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “سهیلا حجاب, زندانی سياسي كه پس از جلسه دادگاه تجدید نظر بازداشت و به قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل شده از امروز سه شنبه در اعتراض به وضعیت خود، زينب جلالیان و خانواده اش اعتصاب غذا کرد. خواسته های سهیلا حجاب برداشتن فشارهای امنیتی از اعضای خانواده و  صدور قرار منع تعقیب برای آنها, انتقال زينب جلالیان از زندان قرچک به زندان خوی و انتقال خودش به زندان اوین است. هفته های گذشته سهیلا حجاب از بند زندان قرچک ورامین خارج و به قصد پرونده سازی و بازجوئی به خانه های امن سپاه منتقل شده بود”. 

پیش از این نیز برادر سهیلا حجاب, که به همراه خانواده اش به دادسرای امنیت زندان اوین مراجعه کرده بودند به دستور مسئولان قضائی پرونده سهیلا حجاب بازداشت شده بود و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

در تاریخ ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, سهیلا حجاب, شهروند ساکن کرمانشاه پس از احضار به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران و اتمام جلسه دادرسی هنگام خروج توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران توام با ضرب و شتم شدید بازداشت و به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد.

در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سهیلا حجاب بیدسرخی, با دریافت ابلاغیه ای از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران جهت حضور در جلسه دادرسی و ارائه دفاعیات به تاریخ رسیدگی ۲ خرداد ماه سالجاری احضار شد. 

در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, سهیلا حجاب, شهروند اهل کرمانشاه و فعال سیاسی, که پیش از این توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه از بابت اتهامات: تبلیغ علیه نظام, اجتماع و تبانی, تشویش اذهان عمومی به قصد آشوب, تشکیل گروه در راستای حقوق زنان, درخواست رفراندوم و تغییر قانون اساسی, مورد محاکمه قرار گرفته بود در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدید نظر و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم », مدت ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” برای سهیلا حجاب, اجرائی خواهد شد.

در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, سهیلا حجاب, فعال سیاسی که از خردادماه سالجاری در بازداشت اطلاعات سپاه بسر می برد پس از گذشت بیش از ۸ ماه از زمان بازداشت با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد تومان بطور موقت از بازداشت آزاد شد.

سهیلا حجاب, برای دومین بار در تاریخ ۱۶ خردادماه ۱۳۹۸, در منزل شخصی خود توسط ماموران اطلاعات سپاه از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی” و “تبلیغ علیه نظام” بازداشت شده بود پس از انتقال به خانه های امن این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و پس از آن انتقال به بند۲الف سپاه واقع در زندان اوین و ادامه روند بازجوئی در سلول انفرادی در این بند امنیتی محبوس بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

این فعال سیاسی پیش از این و برای اولین بار در تاریخ ۷ دی‌ماه ۱۳۹۷, در شیراز بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به زندان عادل آباد شیراز منتقل شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی از سوی دادگاه انقلاب شیراز به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم عینا توسط دادگاه تجدید نظر مورد تائید قرار گرفت و با اجرای این حکم پس از تحمل ۵ ماه از مجموع حبس ۲ ساله اش در زندان عادل‌آباد، مشمول عفو مشروط گردید و آزاد شد.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

در حالی بسیاری از شهروندان به دلیل عضویت و یا فعالیت در احزاب سیاسی خارج از ایران از سوی ارگانهای امنیتی تحت بازداشت و پیگرد قضائی قرار می گیرند که در ماده ۲ از اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت تبعیض بر انسانها به دلیل تعلقات سیاسی و یا وابستگی آنها به گروههای سیاسی تاکید میکند. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: