•                  
سه شنبه , ۲۴ تیر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, جولای 14

تداوم بازداشت و بیخبری از وضعیت سمیه راموز, شهروند ساکن بوشهر

0
117

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, علیرغم گذشت ۱ ماه از بازداشت سمیه راموز, شهروند اهل آبادان و ساکن بوشهر توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان کماکان از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, سمیه راموز, اهل آبادان و ساکن بوشهر که در اردیبهشت ماه سالجاری توسط ماموران امنیتی بازداشت و به اداره اطلاعات بوشهر منتقل شد علیرغم گذشت بیش از ۱ ما از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست. 

بنقل از یک منبع نزدیک به خانواده سمیه راموز در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام خبر بازداشت و بلاتکلیفی وی گفت: “پس از بازداشت سمیه که در اوایل اردیبهشت ماه امسال توسط چند تن از ماموران لباس شخصی صورت گرفت ۳ روز بعد در تماس تلفنی کوتاه اعلام کرد که روزها در بازداشتگاه اداره اطلاعات بوشهر تحت بازجوئی است و عصرها به زندان بوشهر منتقل می شود و به دلیل فعالیتهایی که در فضای مجازی داشته پرونده ای برای وی باز شده و در جریان هست”.

این منبع مطلع همچنین افزود: “پس از مراجعات مکرر خانواده و نزدیکان به دادسرا و ستاد خبری اداره اطلاعات بوشهر و اعلام انکار و پس ابراز نگرانی همسر و خانواده اش به آنها اعلام شد که پس از بازداشت توسط پلیس امنیت تحویل اداره اطلاعات بوشهر داده شده اما نکته دیگری اشاره نکردند”. 

این منبع مطلع در خاتمه گفت: “پس از مراجعه وکیل وی و خانواده سمیه به دادسرای آنها متوجه شدند در شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بوشهر پرونده ای برای وی باز شده اما بازپرس شعبه از بیان اتهامات و شرح جزئیات سر باز زد و همه موارد به اتمام بازجوئی ها موکول شد”. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال فضای مجازیفعال اینستاگرامیفعالان فضای مجازیفعالان فضای رسانه ایفعالان اینستاگرامینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایرانگزارش نقض حقوق بشر در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناداره اطلاعات بوشهربیخبریبیخبری از بازداشت شدگانبیخبری از سمیه راموزبازجویی در اداره اطلاعاتبازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت وبیخبریتفهیم اتهامتفهیم اتهام زندانیانتفیهم اتهامحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایراندادسرای عمومی و انقلاب بوشهرربازداشت و بیخبریسمیه راموزسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: