•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

اخراج دستکم ۳۰ کارگر شاغل در کارخانه تولیدی زرین موج قزوین

0
309

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, دستکم ۳۰تن از کارگران شاغل در کارخانه تولید محصولات ریز موج « زرین موج », واقع در شهرستان تاکستان استان قزوین از کار اخراج شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, روز سه شنبه ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, با توجه به اتمام قرارداد کاری کاری ۳۰ تَن از کارگران شاغل در کارخانه تولید کننده محصولات ریزموج  « زرین موج », با پیمانکار و عدم تمدید قرارداد آنها این شهروندان از کارشان در این کارخانه اخراج شدند. همچنین کارگران شاغل در این واحد صنعتی تولیدی از وضعیت نامناسب پرداخت حقوق و عدم پرداخت بیمه آنها ناراضی هستند. 

براساس اعلام منابع خبری مطلع: “در این واحد تولیدی حدود۴۰۰ کارگر مشغول به کار هستند اما از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری به دلیل نامعلومی که کارگران از آن اظهار بی اطلاعی می کنند ، تعداد ۳۰ کارگر پس از خاتمه قرارداد، کارشان را از دست دادند”. 

این منابع خبری در مورد وضعیت کاری این افراد افزودند: ” جملگی کارگران که بصورت میانگین بین ۱۰ سال سابقه کار دارند و اخراج آنها در حالی صورت می گیرد که کارفرما بعد از اخراج نیروی کار قدیمی نیروی کار جدید استخدام می کند”.

در ادامه کارگران اخراجی درباره معوقات مزدی خود می گویند؛تمامی کارگران اخراجی به همراه کارگران شاغل دست کم بابت سه ماه مزد و نیمی از عیدی سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ طلبکارند.

به گفته آنها در زمان اشتغال شرایط تولید در کارخانه ریز موج خوب بود بنابراین آنچه باعث شده است تا کارفرما تصمیم به اخراج ناگهانی ما ۳۰ کارگر بگیرد ، معلوم نیست.

در عین حال کارگران در خصوص وضعیت بیمه اجتماعی و تکمیلی خود گفتند: “بیمه تامین اجتماعی کارگران کارخانه ریز موج در برخی از ماه های سال پرداخت نشده و بیمه تکمیلی نیز دچار مشکلاتی است”.

اخراج این کارگران در حالی صورت گرفته که در این وضعیت اسفناک اقتصادی بسیاری از این شهروندان متاهل هستند و اخراج آنها از کار صدمات جبران ناپذیری به نهاد خانواده و فرزندان آنها وارد می کند. 

برخورداری افراد از تامین اجتماعی مناسب از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد در برخورداری از؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگر نیز تاکید شده است. اما تفاسیری غلطی که حاکمان جمهوری اسلامی از حقوق شهروندی در ایران دارند و همیشه قوانین را آنگونه تفسیر کردند که حکومت را صاحب حق می دانند و حقوق شهروندان پایمال شده است. 

 

برچسب هامطالبات مزدیمطالبات مزدی کارگریمطالبات مزدی کارگرانمطالبات مزدی کارگران در ایرانمطالبات کارگریمطالبات کارگران ایرانمطالبات کارگران در ایرانمطالبات شهروندیمطالبات شهروندی کارگران در ایرانمطالبات شهروندی در ایرانمطالبات شهروندان در ایرانمعوقات مزدیمعوقات مزدی کارگرانمعوقات مزدی کارگران ایرانمعوقات مزدی کارگران در ایرانمعوقات مزدی در ایرانمعوقات مزدی شهروندان در ایراننقض حقوق کارگران ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی کارگراننقض حقوق شهروندی در ایرانکارگران ایرانیکارگران اخراجیکارخانه ریز موجکارخانه ریزموجکارخانه زرین موج قزوینامنیت شغلیامنیت شغلی کارگرانامنیت شغلی کارگران در ایرانامنیت شغلی در ایرانامنیت شغلی در ایران برای کارگراخراج کارگراناخراج کارگران کارخانه ریزموجاخراج کارگران کارخانه زرین موجاخراج کارگران ایراناخراج کارگران در ایراناخراج از کاراخراج از کار کارگران در ایراناخراج از دانشگاهحقوق و معوقات مزدیسرکوب کارگرانسرکوب کارگران ایرانسرکوب کارگران ایرانیسرکوب کارگران در ایرانسرکوب کارگران در ایران گسرکوب کارگران در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان مطالبه گر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: