•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

احضار و بازجویی از اکبر معصوم بیگی و قارن سوادکوهی توسط وزارت اطلاعات

0
108

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۱۴دی ماه ۱۴۰۱، دو عضو کانون نویسندگان ایران پس از احضار به اداره نظارت و پیگیری وزارت اطلاعات چندین ساعت تحت بازجویی قرار گرفتند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون نویسندگان ایران، روز دوشنبه ۱۲ دی ماه ۱۴۰۱، اکبر معصوم بیگی و قارن سوادکوهی، دو تن از اعضای هیئت دبیران در این مجموعه ادبی، پس از احضار به اداره نظارت و پیگیری وزارت اطلاعات چند ساعت تحت بازجویی قرار گرفتند.

براساس این گزارش، اکبر معصوم بیگی و قارن سوادکوهی، در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۴۰۱، با دریافت تماسهای تلفنی به این جلسه بازجویی در اداره نظارت و پیگیری وزارت اطلاعات احضار شده بودند.

همچنین، محور بازجویی صورت گرفته از این ۲ فعال ادبی، در خصوص انتشار مطالبی است که آنها در صفحات مجازی کانون نویسندگان ایران منتشر کرده بودند و بازجوی وزارت اطلاعات این شهروندان را تهدید به پرونده سازی کرد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.