سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

احضار آنیشا اسداللهی به جلسه بازپرسی در دادسرای زندان اوین

0
64

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۷اسفند ماه ۱۴۰۱، بازپرس شعبه۲دادسرای ناحیه ۳۴ تهران واقع در زندان اوین آنیشا اسدالهی را به جلسه تفهیم اتهام احضار کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، روز شنبه ۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، آنیشا اسداللهی، فعال کارگری، ساکن تهران، با دریافت ابلاغیه ای کتبی، از سوی شعبه ۲ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران جهت حضور در جلسه تفهیم اتهام پیش از تنظیم کیفرخواست احضار شد.

براساس ابلاغیه صادره توسط شعبه ۲ دادسرای ناحیه ۳۳ تهران که در تاریخ ۶ اسفند ماه ۱۴۰۱ در سیستم ثنا ثبت شده آنیشا اسدالهی، طی مدت ۵ روز تا تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، باید به آن واحد قضایی جنب زندان اوین مراجعه کند.

لازم به اشاره است، آنیشا اسدالهی، در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل آنها در تهران و تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی، بازداشت و پس از انتقال به بند ۲۰۹ آن ارگان امنیتی واقع در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۹ مرداد ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان آزاد شد. 

این فعال مدنی، نخستین مرحله در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر، مقایل ساختمان مجلس، توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۵ مرداد ماه همان سال با تودیع وثیقه آزاد شد اما مجددا در تاریخ ۲۸ خردادماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات طی‌ مراحل بازجوئی ۴۵ روز بعد به بند زنان زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۱۵ مردادماه ۱۳۹۸، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان آزاد شد.

با آغاز مراحل دادرسی، آنیشا اسدالهی، در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸، توسط ایمان‌افشاری، قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران تفهیم اتهام و در تاریخ ۱ آبان ماه ۱۳۹۸، از بابت اتهامات (اخلال در نظم و آسایش عمومی)، (تبلیغ علیه نظام) و (اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی) محاکمه و پس از تبرئه از اتهام (تبلیغ علیه نظام) و (اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی)، فقط از بابت اتهام (اخلال در نظم عمومی) به ۶ ماه حبس تعزیری، شش ماه حبس تعلیقی و ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی محکوم شد. پس از ابلاغ حکم و اعلام تسلیم به رای و کاهش بخشی از مجموع حبس تعزیری لازم به اجرا آنیشا اسداللهی، در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۸، برای سپری کردن دوران حبس خود بازداشت و در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸، پس از اتمام دوران محکومیت خود از زندان اوین آزاد شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال مدنیفعال مدنی آنیشا اسدالهیفعال کارگریفعال کارگری آنیشا اسدالهیفعالان کارگریمحمود حاج مرادیمحمودحاج مرادیمحمد حاج مرادی بازپرسمحرومیت از حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانآنیشا اسداللهیآنیشا اسداللهی فعال کارگریآنیشا اسدالهیآنیشا اسدالهی فعال مدنیآنیشا اسدالهی فعال کارگریآنیشااسدالهیاحضار به دادسرااحضاروبازپرسیاحضاربازپرسیبازپرس محمود حاج مرادیبازپرس حاج مرادیبازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهرانبازداشت آنیشا اسدالهیتفهیم اتهامتفهیم اتهام آنیشا اسدالهیجلسه بازپرسیحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایراتحاج مرادیدادسرای ناحیه ۳۳ مقدس اویندادسرای ناحیه ۳۳ اویندادسرای زندان اوینسرکوب فعالان کارگریسرکوب فعالان کارگری در ایرانسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامیشعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوینشعبه دو بازپرسیشعبه دو بازپرسی دادسرای امنیتشعبه دو بازپرسی دادسرای امنیت تهرانشعبه۲بازپرسی دادسرای امنیت تهرانشعبه۲بازپرسی دادسرای زندان اوینشعبه۲بازپرسی،

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.